VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 25 July 2021 13:36:43

0 Yorum

Kez Okundu.

Elektrik faturalarının neden yüksek geldiği belli oldu!

Elektrik faturalarının neden yüksek geldiği belli oldu! İşte o detay

Elektrik faturaları gelen yüzde 15 zam ile birlikte iyice fırlamıştı. Faturaların son zamanlarda neden yüksek geldiği belli oldu.

Elektrik faturalarının neden yüksek geldiği belli oldu! İşte o detay

 

Türkiye’de rüzgar ve güneşten üretilen elektrik kadar enerjinin kayıp ve kaçak yoluyla kaybolduğu, bu nedenle vatandaşın yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda bırakıldığı belirtildi.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Sözcü'den Erdoğan Süzer'e yaptığı açıklamasında Türkiye'de üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık 26 milyon megavatsaatlik bölümünün kayıp ve kaçak yoluyla kaybolduğunu, bu elektriğin bedelinin ise vatandaşlara ödettirildiğini söyledi. Hükümetin kayıp kaçağı azaltacağı ve bu yolla elektrik fiyatlarını ucuzlatacağı iddiasıyla elektrik dağıtımını özel şirketlere devrettiğini, ancak özelleştirmenin ucuzluk getireceğine faturaların daha da kabarmasına yol açtığını bildirdi. Arslan, “Yüzde 13'lere varan kayıp kaçak oranları Avrupa ülkelerindeki gibi yüzde 3-4'ler civarına çekilebilseydi rüzgar ve güneşten ürettiğimiz kadar elektrik boşa gitmez, hatta nükleer santral yatırımlarına dahi gerek kalmazdı” dedi.

 

 

ELEKTRİĞE 2,5 YILDA YÜZDE 48,1 ZAM GELDİ

Türkiye'nin elektriği en pahalı kullanan ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Arslan, sadece Ocak 2019 ila Haziran 2021 arasında konutlarda elektriğe yüzde 48.1 zam yapıldığını açıkladı.

 

RÜZGAR BOŞA GİTTİ FATURA VATANDAŞA KESİLDİ

Türkiye'de 2018 yılında dağıtım sistemine 203 milyon 864 bin 491 MWh elektrik enerjisi girdiğini, tahakkuk eden elektrik enerjisinin ise 177 milyon 349 bin 779 MWh'te kaldığını, bunun da 26 milyon 514 bin 712 MWh elektriğin kayıp ve kaçak yoluyla ortadan kaybolduğu anlamına geldiğini belirten Arslan, şöyle konuştu:

 

"Büyük paralar harcanan rüzgar ve güneş enerji santralleriyle yılda 25 milyon MWh civarında elektrik üretildi. Rüzgar ve güneşten üretilen elektriğin kayıp kaçağa gitti. Burada oluşan kara delik yüzünden vatandaşlar yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda kaldı."

AÇMA KAPAMAYA 750 MİLYON ÖDEDİK

Ednan Arslan, 21 elektrik dağıtım şirketine elektrik kesinti tablosu, kayıp kaçak oranları, kesme bağlama sayılarına ilişkin bilgi edinme talebinde bulunduğunu, ancak sadece 4 dağıtım şirketinden (Van, Aras, Çoruh ve Akdeniz) yanıt geldiğini ifade etti. Arslan, 4 dağıtım şirketinden gelen bilgileri ülke geneline uyarlayarak yaptıkları teknik analizlerden 2020 yılında Türkiye'de yaklaşık 4.5 milyon kez açma, kesme, bağlama işlemi yapıldığını, bunun sonucunda da abonelerin cebinden elektrik şirketlerinin kasasına yaklaşık 475 milyon lira açma-kapama parası aktığını bildirdi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER