VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 09 October 2022 20:24:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Doğu Güneydoğu Temsiliyette Adalet istiyor

Doğu Güneydoğu Platformu Temsiliyette Adalet istiyor

H24/  Sivil Toplum Kuruluşu

Doğu Güneydoğu Platformu 2. Toplantısını İstanbul Beylikdüzü'ndeki  beş yıldızlı otelde yaptı.

Siyasi partilerin genel olarak katıldığı programa Sivil Toplum Kuruluşu yöneticileri kanaat önderleri, basın ilgiyle takip etti.

Açılış konuşmasını yapan Platfor başkanı Şerafettin Öztürk   amaçlarını açıkladı.

Temsilde Adalet in olmadığı yerde Haktan hukuktan konuşmak olmaz.

İleriki günlerde Diyarbakır anneleri ve Cumartesi annelerini de Ziyaret  edeceklerini ve tüm siyasi parti liderlerini ziyaret edeceklerini açıkladı 

Doğu Güneydoğu olarak birlik olduklarını ve siyasetçilerden taleplerinin olduğunu söyledi.

Yapilan toplantının  ardından sorarimiU cevaplayan saadet partisi yöneticisi Kenan KARAGÜZEL ve Hakkâri il Dernekleri başkanı Selim Mavi h24 habere açıklamalarda bulundular.

 

Hakkari Dernekleri başkanı ve Doğu Güneydoğu Platformu Başkan yardımcısı Selim Mavi:

Bizim amacımız kardeşliktir. Ben Hakkari'de doğdum 25 yıldır Esenyurt'ta yaşıyorum. İş insanıyım Esenyurt'ta oturmayan siyasetçiler gelip bizi yönetiyorlar. Artık bizde temsiliyette adalet istiyoruz. Üniversite ve eğitim de gençlerimize yardımcı olmak derdimiz var 

 Hakkarinin alternatif yollarını açmak , Yüksekova 'ya üniversite kurdurmak ve insanalrimiza aş ve iş derdindeyiz.

Hava alanımız  var ama  uçaklarımız yok.

Sınır Kapısı Kapalı ve ticaret olmuyor  dedi.

 

Saadet partisi yöneticisi, tarihçi siyasetçi Kenan KARAGÜZEL 

Saygı değer başkanlarım, değerli hanımefendiler beyefendiler, sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.

Esselamün aleyküm. Öncelikle bizleri böylesine güzel hemşerilerimizle bir araya getiren derneklerimizin başkanlarına ve yöneticilerine hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Değerli hemşerilerim birlik olmak her zaman güzeldir. Birlik olursak ancak her şeyi başarırız.

Mevki, makam, mal hırsına kapılmadan, kardeşçe birlikte hareket edersek tüm Türkiye’nin geleceği kurtulur.

Yıllarca coğrafyamızın yüzünden hor görüldük, dışlandık, 2. Sınıf insan muamelesi gördük, bazılarımız yokluklar içinde kaldığı için o güzel topraklarından göç etmek zorunda kaldı ama hiçbir zaman bunları bizlere reva görenlere karşı kin beslemedik.

Çünkü bizlere büyüklerimiz her zaman kardeşliği, beraberliği öğretti. Saygı değer hemşerilerim, Birlik olmalıyız, hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamalıyız. Günü kurtarmanın değil geleceği kurtarmanın planlarını yapmalıyız. Bizler her zaman ülkemizi ve gençlerimizin geleceğimizi düşünmeliyiz. Büyüklerimizin ve bizlerin dahi geçmişte çekmiş olduğu sıkıntıları gelecekte kardeşlerimizin ve çocuklarımızın çekmemesi için mücadele etmeliyiz.

Bizler sadece kendi çocuklarımızın geleceği için değil ülkemizin ve insanlığın geleceği içinde çalışmalıyız. Buradan sizlere bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Bizler ubudiyet anlayışımızı gözden geçirmeliyiz. Biz Allahtan başka mabut tanımıyoruz bunu bileceğiz. Faniler bize mabut olamaz, bileceğiz ki bu insan kuldur, bununda yanlışları vardır hatası vardır. Cumhurbaşkanının da hatası vardır, parti başkanlarının da hatası vardır, hocanın da babamızın da hatası vardır. Bunları göreceğiz ve bunları bileceğiz.

Hiçbir insan layüsel değildir, sorgulanamaz değildir. Hepimiz de sorgulanabileceğimizi bilmemiz lazım. Onun için kendimizi gözden geçirmeye mecburuz. Hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekmeye mecburuz. Değerli hemşerilerim, unutmayalım ki hesap günü var. Ama o güne gelmeden kendimizi hesaba çekelim. Bizler milletin emanetine göz dikenlere müsamaha göstermemeliyiz. Yetimin hakkına el uzatanlara hoşgörü göstermemeliyiz.

Harama el uzatanlara izin vermemeliyiz, göz yummamalıyız. Bizler başkaları hesabı için değil milletimiz için, ülkemiz için ilkelerimiz ve ideallerimiz için mücadele edenlerden olmalıyız. Sadece kendimizi değil 84 milyonu bir ve beraber göreceğiz. Kucaklayıcı olacağız, etnik, dini, mezhepsel, fikirsel farklılıklara saygı duyacak yaradılanı yaradandan ötürü seveceğiz. Büyüklerimiz her zaman örnek bir nesil oldu, onurlu bir mücadeleyle hayatları geçti.

Bizler artık bölgemizin meselesini onurlulukla kararlılıkla sürdürmeliyiz. Her ne olursa olsun ümitsiz olmayacağız, hüzünlenmeyeceğiz, başımızı öne eğmeyeceğiz. Bunu da bilin ki inanıyorsanız, muhakkak üstünsünüz. Bunu da asla unutmayın. Biz sabırsızlardan olmadık, tahammülsüzlerden olmadık almayacağız. Burası bizim öz yurdumuz öz vatanımızdır. Biz bu milletin fertleriyiz. Biz bu milletin ta kendisiyiz.

Biz bu toprakların, bu vatanın evlatları biz bu ecdadın aziz şehitlerin torunlarıyız. 84 milyon olarak biz hep birlikte bu ülkenin sahipleriyiz. Bu toprak bizim toprağımız, bu vatan bizim vatanımız, bu şanlı bayrak bizim bayrağımızdır. Biz kendi vatanında, kendi torağında şiddete tevessül edenlerden asla olmayız ve olmamalıyız ve de yapanları onaylayamayız. Biz kendi öz yurdumuzda, kendi öz vatanında siyaset ve diyalog yolu açıkken yerin üzerinden güneşle yürümek varken gayrı meşru yollarla mücadele etmemeliyiz. Peygamber Efendimiz S.A.V. Veda hutbesinde; "Ey insanlar! "Rabbiniz birdir. Babanızda birdir.

Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanında Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allahtan korkmaktadır. Müminler! "Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman kardeşinin kanıda, malı da helal olmaz.

AYRIŞTIRANLARIN HER ZAMAN KARŞISINDA OLMALIYIZ, İSTER YÖNETENLER OLSUN İSTERSE YÖNETİLENLER OLSUN. KİMSEYE EYVALLAH ETMEMELİYİZ.

Birlik olmalıyız, yetişen güzel gençlerimizi ve geleceğimizi yanlış yollarla heba etmemeliyiz. Birilerinin arkasından gitmeden haklarımız düşünerek hareket etmeliyiz. Şuan ki seçim sistemiyle birlikte

DOĞU VE GÜNEYDOĞU KÖKENLİLERİN

YANİ bizlerin önemi bin kat daha arttı. Bu 50+1 seçim sistemi bu seçim döneminde bir milat olabilir. Geçmişteki hafızalarımıza bakın yıllarca kendi dilimizi konuşamadık, Zaza zazacasını, Kürt Kürtçesini, Arap Arapcasını yıllarca konuşamadı, kendi vatanımızda şehitlerimizin kanını döktüğü topraklarımızda kimliğimizin yüzünden dışlandık, ötekileştirildik ve fırsat bu sefer size geldi.

Hemşerilerim bugün bazıları bize diyor her hakkınız veriliyor. Evet Allah razı olsun birçok hak verildi ama yetmez bugün benim bir Trabzonludan bir Antalyalıdan veya bir İzmirliden farkım olmamalıdır. Temsilde her noktada Adalet olmalıdır. Bakıyoruz parti gözetmeksizin meclisteki yapıya İstanbul’da 5 milyona yakın doğu ve Güneydoğulu yaşarken İstanbul düzeyinde mecliste toplasınız oran yüzde 10’u kadar Milletvekili yok.

Buraya dikkat edin genel olarak değil temsildeki oranı söylüyorum. 1 büyükşehir 39 ilçe var burada da bir elin parmağı kadar belediye başkanımız yok, 1 il olmak üzere 39 ilçe var bunların içerisinde aynı şekilde kaymakamımız yok. Keza emniyet müdürü de aynı şekilde neden peki buralarda da adalet yok, bu adaletsizliğe sessiz kalıyoruz artık kalmamayız, çözebiliyor muyuz ana bakacağız.

Cumhurbaşkanlığı kabinesine de baktığımızda durum bundan farksız. Koskoca bölgenin bir tane düzgün bakanı olmaz mı? Bir Trabzon bir Yozgat kadar koskoca bölge bir iki Bakan koyamıyor mu? İşte bizlere verilen değer bu kadar! Hemşerilerim gün bugün, vakit bu vakit işte yürekli başkanlar, işte sizler! bu birlikteliğin önemini iyi kavrayın. Bugün burada bir tarih yazılmalı ve bu birliktelik Türkiye’nin her noktasına taşınmalıdır.

YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE , YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE, YENİ BİR DÜNYA!

Allah’ın bize emri var. Yüce kitabımızda EMREDİYOR. Emrolunduğun gibi dost doğru ol! Ancak doğru olursak kazanırız. Ancak bir olup, dik durursak başarırız. 

 

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER