VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 31 July 2022 18:06:15

0 Yorum

Kez Okundu.

Diyarbakır’da  1700 yıllık amfora bulundu

 UNESCO tarafından 2015’te Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surlarının restorasyonu kapsamında yapılan arkeolojik kazılarda Geç Roma Dönemi’ne ait yaklaşık 1700 yıllık amfora (bir tür testi) bulundu. Amf

Diyarbakır'da  1700 yıllık amfora bulundu

Sur ilçesindeki Diyarbakır Surlarının restorasyon çalışmalarında yaklaşık 1700 yıllık amfora (bir tür testi) bulundu. Eser, Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. 

Fotoğraf açıklaması yok.

 UNESCO tarafından 2015'te Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surlarının restorasyonu kapsamında yapılan arkeolojik kazılarda Geç Roma Dönemi'ne ait yaklaşık 1700 yıllık amfora (bir tür testi) bulundu. Amfora, Diyarbakır Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Fotoğraf açıklaması yok.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) Şube Müdürü Sermed Azizoğlu, "Yaptığımız çalışmaların kentin turizmine katkı sağlamasını ve yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan surların gelecek nesillere aktarılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir 10 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Sur ve burçlardaki restorasyonun yanı sıra toprak altında kalmış surların ve burçların izlerine ilişkin arkeolojik kazılar yaptıklarını vurgulayan Azizoğlu, kazıları Diyarbakır Müze Müdürlüğü ile yürüttüklerini söyledi. 

 

Azizoğlu, çalışmalarda bulunan amforaya ilişkin, "Yürüttüğümüz çalışmalarda bölgemizde pek rastlanmayan 'amfora' dediğimiz, zeytinyağı ve şarap taşımacılığında kullanılan bir buluntuya rastladık" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

KUDEB Şube Müdürlüğünde görevli arkeolog Süleyman Karakaş da restorasyon çalışmalarının sürdüğü 5. etaptaki 71 ve 72 numaralı burçlar arasında yer alan kısımda yaklaşık 3 ay önce çalışma başlattıklarını belirtti. Kazıda sur temel duvarını bulduklarını ve çalışmalar ilerledikçe Roma, Bizans, İslam ve Osmanlı dönemlerine ait mimari yapılara rastladıklarını aktaran Karakaş, söz konusu kısımda çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

 

Karakaş, kazıda bölgede çok nadir görülen amfora bulduklarını belirterek, eserin yaklaşık yüzde 80 bütünlüğünün korunduğunu aktardı. Eser, Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. 

 

 

Gövdesi geniş, ağız kısmı dar olan amforanın zeytinyağı ve şarap gibi sıvıların korunması amacıyla kullanıldığını anlatan Karakaş, "Sivri dipli amfora ticaret amaçlı yapıldığı için önem arz etmekte. Yapılış şekli ve üzerindeki motiflerden yola çıkarak milattan sonra 330'lu yıllara tarihlenmekte. Günümüzden yaklaşık 1700 yıl öncesine kadar gitmekte. Bu dönem Geç Roma-Erken Bizans Dönemi'ne denk geliyor" ifadelerini kullandı.

 

Karakaş, sözlerine şöyle devam etti:

"Bölgemizde nadir görülen amfora Diyarbakır'da ilk defa görüldüğü için bizde büyük bir heyecan uyandırdı. Bunun heyecanını hala yaşıyoruz. Bölgemize ticari amaçla geldiğini düşünmüyoruz çünkü ticari amaçla gelmiş olsaydı buna benzer birden fazla esere rastlardık. Bu amforanın içinde taşınan zeytinyağı, şarap veya benzeri bir şeyin hediye edilmesi amacıyla geldiğini tahmin ediyoruz." 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER