VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 June 2022 22:37:10

0 Yorum

Kez Okundu.

Diyarbakır MHP Feshedildi

MHP Diyarbakır Teşkilatı Fesih Edildi.

H24/ Siyaset / Gündem 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi dün ani bir kararla Diyarbakır İl Teşkilatı'nı feshetti.

Kararla ilgili tartışmalar sürerken eski İl Başkanı Cihan Kayaalp, ‘nitelikli cinsel istismar’ iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. AKP’nin Cumhur İttifakı'ndaki ortağı olan MHP, Diyarbakır İl Başkanlığı'nın ani bir kararla feshedilmesiyle gündemde.

Genel Merkez'in aldığı fesih kararını MHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, sosyal medya hesabından teşkilatımız görülen lüzum üzerine parti tüzüğümüzün ilgili maddelerinin tanıdığı yetkiye istinaden feshedilmiş, il başkanlığımız kapatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Kararın ardından görevden alınan İl Başkanı Cihan Kayaalp de bir açıklama yaparak, “Genel Merkez'in uygun görmesiyle Diyarbakır MHP Teşkilatı kapatılmıştır.

Teşkilatımızın ve liderimizin her zaman emrinde olacağımız kamuoyuna duyurulur” dedi. MHP, Diyarbakır’da çok güçlü bir tabanı olmasa da, özellikle asker ve polislerden oy alıyordu. Teşkilatın kapatılması hem kentte hem Türkiye’de tartışma yarattı.

Kararla ilgili tartışmalar sürerken, kapatılan teşkilatın üyelerine yönelik dün gece bir operasyon yapıldı. Eski İl Başkanı Kayaalp gözaltına alınırken, bir yönetici hakkında yakalama kararı verildi.

Kayaalp’in ‘nitelikli cinsel istismar’ ile suçlandığı bilgisine ulaşıldı

Hakkında iki kişinin şikayetçi olduğu Kayaalp, savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkeme Kayaalp’i "nitelikli cinsel istismar" iddiasıyla tutukladı. “İddialar partiyi bağlamaz” Bu arada feshedilen yönetim kurulu adına yapılan ortak açıklamada Kayaalp’e isnat edilen suçların partiyi bağlamadığı savunuldu. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Tutuklanan eski il başkanı Cihan Kayaalp’e istinat edilen suçların partimizle ve yönetimdeki arkadaşlarımızla hiçbir ilgi ve bağlantısı kesinlikle yoktur.

Tamamen Kayaalp’ın gerçekleştirdiği bu olaylar, Kayaalp'ın şahsıyla ilgilidir. Bir kısım şer odakları bu olayları provoke ederek haber sitelerinde il yöneticilerinin de arandığı veya gözaltına alındığı veya tutuklandığı haberlerini geçmektedir. Bu tamamen asılsızdır hiçbir yöneticimiz bu olayların içinde olmadığı gibi ne aranmaktadır ne gözaltına alınmıştır ne de tutuklanmıştır.”

Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı kuracaktı MHP Diyarbakır’da bir varlık göstermese de teşkilatı varlığını sürdürüyordu. MHP Diyarbakır Yönetimi son olarak kentte kurmak istedikleri ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’ ile gündeme gelmişti.

Ancak ormana Devlet Bahçeli'nin adının verilmesi tepkilere neden olmuştu. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine rağmen ormanın kuruluş çalışmalarına başlanmıştı.

MHP’nin adı, bir önceki Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun merkeze alınmasının ardından da gündeme gelmişti.

Karaloğlu’nun, Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı planına yeterli desteği vermemesi nedeniyle, MHP’lilerin tepkisini çektiği ve merkeze alındığı iddia edilmişti. İl teşkilatının feshedilmesinin, bu iki olayın ardından gelmesi dikkat çekti.

MHP’nin Diyarbakır’da il teşkilatıyla birlikte 17 ilçe teşkilatı da feshedildi. Ancak ilçe yöneticileri bunu yalanladı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER