VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 22 October 2020 09:03:23

0 Yorum

Kez Okundu.

Dini Siyasete Alet Etmek

DİNİ SİYASETE ALET ETMEK

H24/Makale/Mehmet Sait Şimşek

 Öncesini iyi bilmiyorum ama cumhuriyet döneminde “din istismarı ve dini siyasete alet etmek” en çok duyduğumuz sözlerdendir. 141-142 ve 163. Madde kaldırılıncaya kadar samimi birçok dindar din istismarcısı ve dini siyasete alet etmesi iddiasıyla 163. maddeden yargılanmış ve birçoğu hüküm giymiş, hapis yatmıştır.

80 sonrası iki kez ben de aynı maddeden yargılandım. Savcı iddianamesini okuyup “din istismarcısı” ithamını yöneltince hayatımda hiçbir meselede kendimi o kadar aşağılanmış hissetmedim.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Mahkemelerde sanığın durduğu yer ile hakim ve savcıların oturdukları yer arasındaki irtifa farkını da hesaba katarsanız o psikolojik durumu siz düşünün. Celselerin birinde mahkeme düzenine itiraz etmek için söze başlamıştım ki arkada oturan stajyer avukatlar fısıltı ile uyardılar da vaz geçtim.

Bir müddet sonra “din istismarcısı” ifadesine itiraz etmeye başladım: “Hayatımı dini öğrenme ve öğretmeye harcadığımı, oysa bu savcının…” sözün nereye gittiğini anlayan stajyer avukatlar yine fısıltı ile uyardılar. Sözümü kestim. Sanırım Hâkim de muhtemelen muhakemeden rahatsızdı ama sıkıyönetim vardı. Ne demek istediğimi sordu cevap vermedim. Neyse ki üstelemedi, başka konuya geçildi. O dönemde de din istismarcıları elbette vardı. Bunların başında dinin gerçek alanını daraltan ve birçok alanda dine yasak getiren bir rejime sahip devletin, istismarcılara karşı dini koruyorum iddiasında bulunan devletin kendisi geliyordu. O dönemde Humeyni devriminin bariz etkisi vardı.

Devrim lideri Kenan Evren’in genelgesi vardı: Şii kitaplar okumayın Sünni kitaplar okuyun diye. Devletin istismardan korumaya kalkması ve Kenan Evren’in Şii kitapları değşl, Sünni kitapları okuyun genelgesi bir din ve mezhep istismarı değil miydi? (devam edecek)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER