VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 29 April 2022 00:06:40

0 Yorum

Kez Okundu.

Delil Dilaner Anadolu’da Dengbej Rüzgarı Estirdi

Delîl Dilaner Anadolu'da Dengbej Rüzgarı Estirdi

H24/ Kültür | Sanat

Delîl Dîlanar, doğduğu topraklarda Kürt müziğinin önemli ve güçlü seslerinden Delîl Dîlanar, 27 yıl aradan sonra doğduğu topraklarda sevenleriyle buluşuyor.

 Kürt Dengbejlik geleneğinin taşıyıcılarından güçlü bir sese ve yeteneğe sahip “Modern Dengbej” Delîl Dîlanar, 27 yıl sonra doğduğu topraklardaki birçok şehirde sevenleri ile ilk kez bir araya gelmek için turneye hazırlanıyor.

Sanatçı Dilaner Diyarbakır, Mardin, Urfa ve İstanbul’da sevenleriyle buluşacak. Dîlanar yıllardır, Kürt sözlü tarihinin kökleri olan Dengbejlik geleneğini yaşatarak, geçmişle gelecek arasında büyük bir köprü oluşmasına katkı sunuyor.

Dîlanar Çocukluğunun geçtiği Serhad bölgesinde ( Muş) başta Hûseyno Muşî ( amcası) olmak üzere birçok büyük dengbêjin divanında oturmuş ve onların sesleriyle tanışmıştır.

Erivan Radyosu ile Kürtlerin müzik tarihine ‘efsane’ olarak geçen Kürd Mey’i (Meya Kurdî) nin büyük üstadı Eqîdê Cimo’dan enstrüman eğitimi aldı.

Dengbejlik’e söz ve söylem ile birlikte enstrümanı da ekleyen sanatçı Kürt müziğine büyük katkı sağlamıştır. Dîlanar'ın divanlardan yükselen sesi Televizyonlar aracılığıyla köylere, evlere, şehirlere ulaşmıştır.

Büyüyen bu ses, konser alanlarında büyük kitlelerle buluşmaktan da geri kalmamış, Almanya başta olmak üzere Amerika ve Dünya’nın birçok ülkesinde çok sayıda konser vermiştir. Ayrıca Delil Dîlanar’ın güçlü sesi ile temsil ettiği modern dengbejlik sinemanın da ilgisini çekmiştir.

Delîl Dîlanar’ın hayatı Yönetmen Bülent Gündüz tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Büyük ilgi gören film, Los Angeles Film Festivali’nde En İyi Orijinal şarkı ve En İyi Film ödülüne layık görülmüştür.

Delîl Dîlanar’ın konser programı şu şekildedir:

13 Mayıs Cuma Diyarbakır –

Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi

14 Mayıs Cumartesi

Mardin- Yay Grand Otel Cemal Yay Kongre Salonu

28 Nisan Perşembe Istanbul 

Bostancı gösteri merkezi nde devam etti.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER