VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 25 December 2021 15:47:16

0 Yorum

Kez Okundu.

Cübbeli : ’Atatürk Dönemi Diyaneti’ni İstiyorum’

İsmailağa Cemaati’nin hocalarından Ahmet Mahmut Ünlü ’Ben Atatürk dönemi Diyaneti’ni istiyorum. Onun döneminde Diyanet, Maturidi çizgisindeydi’ dedi.

Cübbeli'den İstiklal Dönemi Diyanetine Özlem

Cumhuriyet dönemi sistemin yeni doğuşu ve Devrimlerin getirdiği reformlar malum, Din işleri  ve Devlet işlerini ayrıştıran bir yeni yönetimi doğurmuştu.

 

İstibdat ve yasakların tavan yaptığı , medrese tekiyyelerin yasaklandığı bir dönem ve bu sistemin emrindeki diyanetin Cübbeli özlemiş ve bugünlerden sıkılmış görünüyor,

 

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen İsmailağa Cemaati Hocalarından Ahmet Mahmut Ünlü, son dönemde yaptığı açıklamalarla tartışmaların merkezinde yer alıyor.

İsmailağa Cemaati içinden Cübbeli’ye karşı çeşitli hamleler geldi. İsmailağa’da Cübbeli’ye yönelik tavrıyla bilinen Marifet Grubu, yine Cübbeli’nin hedef aldığı Fatih Medreseleri ekibiyle yan yana geldi.

Fatih Medreseleri’nin başında bulunan Masum Bayraktar’ın, Cemaat’in merkezlerinden Mahmut Efendi Camii’nde görüntüleri Cübbeli’ye yakın isimler tarafından paylaşıldı.

Cemaat’in tarihi lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun Masum Bayraktar’a karşı olduğu söylenerek, yaşananların “sızıntı” olduğu ifade edildi.

Marifet Grubu’na yönelik ağır suçlamalar yapıldı. Bu süreçte bir başka gelişme daha yaşandı. Yine Cübbeli’nin “sahtekar” diye suçladığı, Irak’tan Türkiye’ye gelerek dergah kuran Dr. Seyyid Muhammed El Hüseyni de Marifet Grubu’yla buluştu. Cübbeli’nin, Irak’ta ABD’ye destek olduğunu iddia ettiği, dolandırıcılık ve sapkınlıkla suçladığı El Hüseyni, Marifet Grubu ile ortak toplantılar düzenledi.

Bu görüntülere tepki gösteren Cübbeli’nin taraftarları, Diyanet yetkililerin de El Hüseyni ile bir araya gelmesini, fotoğraf çektirmesini eleştirdi.

"Tarikat ve cemaatleri savunamaz oldum

Ben dinin, imanın gereklerini söylüyorum, Mahmut Hoca’yı savunuyorum, saldırılara maruz kalıyorum” diyen Cübbeli Ahmet, 'Söylediğimin hangisi yalan, hangisi inanca aykırı” dedi.

Cübbeli, “Sorsan yüzde 99’u Müslüman diyorlar, toplumun yüzde 17’si ateist olmuş, ne kadar deist var bilmiyoruz, ama hataları dile getirdiğim için beni hedef alıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Bir zamanlar Atatürk’ü savunduğum için de hedef olmuştum” diyen Cübbeli, “ben Atatürk dönemi Diyaneti’ni istiyorum. Onun döneminde Diyanet, Maturidi çizgisindeydi. Ya şimdiki İlahiyatçılar?

Bir kısmı Vehhabi, bir kısmı Ehli Sünnet dışı başka ekollerden. Bunları söylemeyelim mi?” diye sordu.

İsmailağa Cemaati’nin devlet içinde örgütlenmediğini, memuriyetten uzak durduğunu söyleyen Cübbeli, “inanın artık tarikatları, cemaatleri savunamaz oldum. Liyakat yok, koltuklara oturmuşlar.

Dernek diye, vakıf diye holdingleşmişler. Ben bedel ödedim, FETÖ de beni hedef aldı, hapse attı. Ya bunlar? Bugün beni hedef alan Yeni Şafakçılar o vakit FETÖ’nün izindeydi” dedi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER