VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 04 May 2021 04:21:09

0 Yorum

Kez Okundu.

Camide itikafa Biber Gazlı Saldırı

İtikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı üyelerine camide gazlı müdahale

  Alparslan Kuytul'un "İtikafı yapacağız buyursunlar engel olsunlar" açıklamasının ardından Furkan Vakfı üyeleri Gaziantep'te bir camide itikaf yapmak istedi, bekçiler biber gazıyla müdahale etti.

İtikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı üyelerine camide gazlı müdahale Video için play'e tıklayın Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, Ramazan ayında 'kendini ibadet etmeye adama ve dünya işlerinden uzak durma' anlamına gelen 'itikaf'ı yapacaklarını söyledi.

Alparslan Kuytul'un "İtikafı yapacağız, buyursunlar engel olsunlar" açıklamasının ardından, Gaziantep'te bir camide toplanan Furkan Vakfı üyelerine bekçiler biber gazıyla müdahalede bulunuldu.

8 KİŞİYE 'İTİKAF' GÖZALTISI

Gaziantep'te camide müdahalenin ardından Furkan Vakfı'ndan 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDILAR

Daha sonra vakıftan yapılan açıklamada, "Gaziantep'te bir camide Efendimizin sünneti olan itikaf ibadetini yapmak istedikleri için polisin biber gazlı müdahalesine maruz kalan ve darp edilerek gözaltına alınan Furkan Gönüllüleri, yapılan haksız muameleden sonra serbest bırakıldı." denildi.

 

KUYTUL: DİN DÜŞMANI KOMİTE HÜKÜMETİ ESİR ALMIŞ

 Alparslan Kuytul, sosyal medya platformu Twitter hesabından paylaştığı açıklamada şunları kaydetti: "İtikâf ibadetimiz hakkımızda hayırlara vesile olsun. İtikâf sünnetini unutturmama ve diriltme gayreti içinde olan tüm kardeşlerimi tebrik ediyorum.

Efendimiz, "unutulmuş bir sünnetimi ihya edene yüz şehit sevabı verilir" buyurur. Furkan Hareketi olarak biz, bu sevaba ve şerefe nail olmak istiyoruz. Bu amaçla mücadele veren kardeşlerimi tebrik ediyor ve her ne olursa olsun mücadeleye devam edeceğimizi bildirmek istiyorum. İtikâf ibadetini yapanları camiden zorla çıkartarak karakola götüren Gaziantep polisini de kınıyorum. Gaziantepli kardeşlerimin gereken mücadeleyi kararlı ve meşru bir şekilde yapacağına ve bu zulmü yapanları, yaptıklarına pişman edeceğine eminim.

Pandemi bahanesiyle Ramazan'ın sönük geçmesini sağlamaya çalışan, Ramazan'la dirilecek kalplerin dirilmesine ve Allah’ı hatırlamasına engel olmak isteyen, iftarı ve teravihi yasaklatan, şimdi de itikâfı yasaklatmaya çalışan din düşmanı komite bilsin ki Ataları olan nice Firavun ve Nemrutlar İslam’ı yok edememiştir.

Kendilerinin de buna gücü yetmeyecektir. Devlet içindeki din düşmanı komite hükümeti esir almış, baskı ve şantajla dediğini yaptırıyor olsa bile tüm Müslümanları ve İslami Furkan Hareketini esir alamayacak ve Allah’ın izni ile mücadelemizi durduramayacaktır." İtikaf nedir, nasıl yapılır? Dinî bir terim olarak itikâf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir. İtikâfa giren kimse, camide yer, içer, uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu takdirde camide tedarik eder.

Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabiî ihtiyaçları için ise camiden dışarı çıkabilir. Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidebilir.

Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması hâlinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir. Bu zorunlu hâllerin dışında camiden çıkarsa itikâfı bozulur.

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da ve özellikle bu ayın son on gününde itikâfta bulunduğunu bildiren birçok hadis-i şerif vardır. Nafile olan itikâfın en azı bir gündür.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER