VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 14 June 2021 12:59:14

0 Yorum

Kez Okundu.

Burdur Gölü’nün Rengi Değişti

Rengi değişen Burdur Gölü

 Uzmanlardan açıklama:Son yıllarda suyu çekilen Burdur Gölü'nün rengi değişti. Sahilde inceleme yapan Prof. Dr. Gülle, bu durumun mikroskobik organizmalardan kaynaklandığını söyledi. Ayrıca Gülle, Burdur Gölü için tehlike yaratacak bir durum olmadığını da belirtti.

BU DURUM GÖLÜN YAŞLANMAYA BAŞLADIĞINI GÖSTERİYOR'

 1 hafta, 10 gün, belki 15 gün içinde bu etki tamamen geçecektir. Tabii bu durum gölün aynı zamanda yaşlanmaya başladığını da gösteriyor. Özellikle insan etkisiyle olan ve bizim 'Kültürel ötrofikasyon' dediğimiz hızlı yaşlanma, yani hızlı zenginleşme durumu söz konusu. 1990'ların sonunda başlayan bu durum günümüzde özellikle gölün su kaybetmesiyle ve yoğun sağanak yağışların çevreden getirmiş olduğu sediman ve fosfor yüküyle biraz daha artmış görünüyor."

DOĞRUDAN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE ETKİSİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

 Burdur Gölü için bir tehlike durumunun söz konusu olmadığını kaydeden Prof. Dr. Gülle, "Gölün suyu evsel amaçla, içme amacıyla kullanılmadığı için doğrudan insan sağlığı üzerine etkisinden bahsetmek söz konusu değil. Su içinde yaşayan balıklar ve diğer omurgasızlar açısından da çok önemi bir tehlikesi yok. Zira daha önce yapmış olduğumuz çalışmalarda normalde toksin içeren bu grubun gölde yaşayan bu türünün toksin içermediğini gördük. Aynı türün Türkiye'de Bafa Gölü'nde yoğun olarak geliştiği bildirilmiştir. Dünyada da Hazar Denizi'nde zaman zaman yoğun olarak görülebiliyor. Baltık Denizi'nde de görüldüğü yönünde çeşitli raporlar var" diye konuştu.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER