VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 November 2021 10:17:42

0 Yorum

Kez Okundu.

Bosna’da Savaş An Meselesi

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt: İç savaş an meselesi

 Bosna-Hersek'in Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosna'nın “2. Dünya Savaş sonrası dönemin en büyük tehdidi” ile karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Schmidt, ülkede bölünme tehlikesinin ve iç savaşın an meselesi olduğunu söyledi.

Uluslararası toplumun Bosna Hersek'teki baş temsilcisi Christian Schmidt, Birleşmiş Milletler'e (BM) sunduğu raporda, dikkat çeken açıklamalara imza attı.

Schmidt, Sırp ayrılıkçıların ulusal silahlı kuvvetleri ikiye bölerek kendi ordularını kurmaları halinde ülkeyi iç savaşa sürükleyebileceğini belirtti.

Euronews'de yer alan habere göre; eski Alman bakan Schmidt, ağustos ayında göreve başlamasından bu yana hazırladığı ilk raporunda, Bosna'nın “savaş sonrası dönemin en büyük varoluşsal tehdidi” ile karşı karşıya olduğunu yazdı. Bosna'daki uluslararası barışı koruma misyonu kapsamında 700 kişilik Avrupa Birliği kuvveti (EUFOR) görev yapıyor.

NATO'nun da Saraybosna'da bir karargahı bulunuyor. Her ikisinin de bir yıllık görev süresi bu hafta BM Güvenlik Konseyi'nde yenilenecek; ancak Rusya, Bosna Yüksek Temsilcisi'nin yetkilerinin kaldırılmaması halinde kararı bloke etmekle tehdit etti. Bu durumun Schmidt'in 1995 Dayton Barış Anlaşmasının gözetmeni olarak otoritesini baltaladığı ifade ediliyor.

BOSNA KOLLUK KUVVETLERİ İLE SIRP POLİSİ ÇATIŞABİLİR"

Schmidt, geçtiğimiz cuma günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e sunduğu Guardian tarafından görülen raporda, "Bu, ilan etmeden ayrılmakla eşdeğerdir" dedi. Dodik'in eylemlerinin "yalnızca ülkenin ve bölgenin barış ve istikrarını tehlikeye atmakla kalmadığını, uluslararası toplum tarafından yanıtlanmazsa (Dayton barışı) anlaşmasının yok edilmesine yol açabileceğini" söyledi. "Bosna ulusal kolluk kuvvetleri ile Bosnalı Sırp polisi arasında çatışmalar yaşanmasının mümkün olduğunu" kaydeden Yüksek Temsilci, "Bosna-Hersek silahlı kuvveti iki veya daha fazla orduya bölünürse, uluslararası askeri varlığın düzeyinin yeniden değerlendirilmesi gerekir" diye uyardı.

Yetkili, "Mevcut duruma yanıt verilmemesi (Dayton anlaşmasını) tehlikeye atarken, Bosna'daki istikrarsızlığın daha geniş bölgesel sonuçları olacaktır. Daha fazla bölünme ve çatışma ihtimali çok gerçek." dedi.

"100 İLA 200 BİN ASKERİ SİLAHLANDIRABİLECEK DURUMDAYIZ"

Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç de ülkenin güçlü bir savunma sanayisine sahip olduğuna işaret ederek "Kendi tüfeğimizi ürettik ve oldukça hızlı bir şekilde 100 ila 200 bin askeri silahlandırabilecek durumdayız.

İHA'larımız ise geliştirme aşamasında." diye konuştu. İzetbegoviç, Sırpların maceracı ve istikrarsızlaştırıcı tutumuna Boşnakların ve Hırvatların ortaklaşa karşı çıkması gerektiğini söyledi.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER