VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 29 December 2021 04:24:38

0 Yorum

Kez Okundu.

Bizim Derdimiz

BİZİM DERDİMİZ

H24/Makale/ Adil AVAZ

Hani bu dünyada insan olarak yaşıyorsak, hele birde müslüman isek, elbetteki bu ahval içinde birkaç söylenecek sözümüz var.

Olmalıda. Ancak meramımızı dillendirirken, gelen genel tepkilerin özeti: "sizin derdiniz ne" şeklinde oluyor. Öncelikle bu soru Allah'a sorulmalıdır.

Zira biz ömrümüz nispetinde, O'nun tavsiye ve hükümlerini dillendirdik. Güzellikleri ve çirkinlikleri O'nun hükmü ile değerlendirip yine O'nun hükmü ile alkışladık veya itiraz ettik.

Maksadımız, kimsenin tanrısına, partisine, şeyhine, mezhebine, liderine kahramanına, ırkına, rengine, parasına vs saldırmak, hakaret etmek değil; insanca, insana yakışır onurlu bir hayatın inşası içindir.

Elhamdülillah bu uğurda yorulmadık, eğilmedik, satılmadık, satmadık. Çilesini çektik inancımızın ama sabrettik. Hayat felsefemize dünyanın dayatılan gerçeklerini değil; Allah'ın gerçeklerini hakim kılmaya çalıştık.

Zaten inancımıza göre, yaşamanın, hayatın anlamı da buydu. Bilncindeydik kötülerin ve iyilerin taraftarları olduğuna. Bilincindeydik makamların ve makamsızların mücadelelerindeki değer ölçülerinin.

Sevginin veya zulmün gücüne inanan sayısal kalabalıkları biliyorduk. Asıl güç/erk'in menşeini de biliyorduk.

Biliyorduk ve buna göre yürüdük. Beraber yürürken döklenlere ağıt yakmadık.

Lükse dalanlara da imrenmedik. Zira bunların olacağını da biliyorduk. Netice olarak inşallah alnımız ak olarak gidiyoruz.

Yamyamlar dahi ırklarıyla gurur duyarlar. Adalet işte tam da bu noktadan vurulmuş.

Ferdi ve toplumsal ırkçılık/üstünlük dürtüsü. İnsanlığın rafa; ırkçılığın sofraya konulduğu nokta. Ne demek Allahın mülkünde, yine Allahın insan olarak yarattığı mahlukatın birbirlerine karşı üstünlük yarışları, savaşları. "Üstünlük takvadadır" buyruğu, üstünlük Allahın hükümlerinden ödün vermeyenler demektir.

Allahın hükümleri herhangi bir ırka tapulanmamıştır. İsrailli bir müslüman ile Filistinli bir müslüman, İslama göre kardeştir. Aynı şekilde ırkçı bir Türk, bir Arap, bir İsraillinin aralarında fark yoktur, zalimdirler.

Allah insanları birbirleriyle savaşsın diye değil; kendisine kulluk etsinler, hükmüne uysunlar diye yaratmıştır. Bu hükümlerde, insanlığın egemenliği için savaşmak ta ayrıca hükümlendirilmiştir.

Yoksa "küfürden eser kalmayıncaya kadar" küfretmek şeklinde değil. Derdimiz bu. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. Belkide hatalıyız. Nihai karar o gün verilecek elbet.

 

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER