VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 07 May 2021 21:21:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Bitlis VanGölü

Bitlis Van Gölü Yazı Dizisi - 1

H24/Makale/ Talip AKSOY

Öncelikle Dünya’yı kasıp kavuran bu salgın musibetinden tüm insanlığın bir an önce kurtulmasını diliyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, hastalara da acil şifalar diliyorum. Temsiliyet ve hak ettiği yerde olmayan bir kentin kaderi neden düzelmiyor? Muhatapsız, sahipsiz, soru ve sorunlarıyla bazı durumları kısaca konuşalım istedim dostlar!

Erzurumlu İbrahim Hakkı Bitlis şiirinde

 Huda’nın cennetidir şehr-i Bitlis

Cihanın ziynetidir şehr-i Bitlis

 Gönüller minnetidir şehr-i Bitlis

 Ki dünya cennetidir şehr-i Bitlis

 Bitlis, tarihi şahsiyetleri ve içinde barındırdığı birçok özelliği ve güzelliği ile Şark’ın bir Zulkarneyn şehridir. Her vakit yetiştirdiği güzel şahsiyetleri, beyefendileri, âlimleri, ulemaları ve iş dünyasındaki kaliteli, kabiliyetli ve daha da önemlisi dürüst insanları ile ülke sathında nam salmıştır. Hatta Dünya’nın birçok yerinde yaşayan Bitlisliler gittikleri her yerde tutunmuş, sevilmiş, sayılmış, hatta örnek alınmışlardır. Evet, vadideki kadim şehrin yetiştirdiği evlatları köklerine her vakit liyakat göstermiştir.

Ne kadar konuşsak, yazsak ta Bitlis’in yetiştirdiği genç mütefekkir, sevgili Serdar DURER’in özetlediği gibi “Ne Sevdam Bitti, Ne Kavgam Bitlis” bu sözün üstüne ne söylesek, ne yazsak kifayetsiz kalacaktır.

Üstad Nuri Pakdil askerliğini Bitlis’te yaptıktan sonra, sevdiği şehirleri sıralarken, 1. Sıraya Kudüs’ü bıraksa da, 2. Sıraya Bitlis'i yerleştirmiştir. Bu ifade ettiklerim belki bazı insanlara saçma gelebilir ama Bitlis aşkı olanlar ancak anlarlar bu sevdayı.

Serdar DURER demişken, Bitlis için bir yığın çalışma yapan “Beşminare Düşünce Akademisi” isimli bir sivil toplum kuruluşunun Bitlis’te icra ettiği Kent Kurultaylarına katılma imkanı bulabilmiş, her düşünceden, bakış açısında yüzlerce insanın bir araya gelip, Bitlis’in tartışıldığını, konuşulduğu o güzel ortamı görünce, içimden şöyle demiştim; bu millet, bu şehri bu kadar sevdiği müddetçe, bu memleketin her vakit yarınları olacaktır.

Eskiden beri Van Gölü’nün isminde Bitlis kelimesinin de olması gerektiğini Bitlisliler her platform da ifade etmektedirler. Hatta sadece Bitlisliler değil, değişik yerlerden gelip, “Van Gölü” havzasını gezen, gören insanlar bile, gölün kıyılarının büyük kısmının Bitlis ve ilçelerinde olmasına rağmen, neden isim “Van Gölü” diye hep merak etmiş, sormuşlardır. 3.713 km2 yüzölçümü ile ülkemizin en büyük gölü, Dünyanın da en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün % 65’lik kısmı Bitlis il sınırları içindedir. % 65 gibi önemli bir orandan bahsediyoruz. Bu gölümüzün ismi “Bitlis Van Gölü” olsa kime ne zararı olur? Hatta bazı tarihsel kaynaklarda gölün ismi “Tatvan Denizi” olarak geçmektedir. Bölge insanının önemli bir kısmı da “Behra Tetwane” der.

Bildiğiniz üzere, kısa adı NASA olan “Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı” astronotlarından Kate Rubins’in uzaydan çekmiş olduğu Van Gölü fotoğrafı NASA'nın düzenlemiş olduğu "Dünya Turnuvası" adlı çevrimiçi fotoğraf yarışmasında 1. oldu. Bu yarışmada Van Gölü’nün 1. Olması için Bitlisliler, Vanlılardan daha çok organize oldular. Yani Bitlislilerin bir hasetlik yapmadıkları buradan bile anlaşılabilir. Fakat burada, bu isim konusunda haklı bir talepte bulundukları gerçeğini de unutmamak lazım. Dünya çapında bir yarışma yapıldı, neredeyse bir milyona yakın oy kullanıldı ve % 65’i Bitlis il sınırlarımızın içerisinde olan gölümüzde Bitlis kelimesi geçmedi. Gölün ismi “Bitlis Van Gölü” olsa ne olur yani?

Beşminare Düşünce Akademisi konu ile ilgili bir basın açıklaması yapıp, gölün isminin “Bitlis Van Gölü” olması gerektiğini ifade etti. Bu basın açıklamasını ilk biz, h24hbr.com internet gazetemizde yayınladık. Birçok internet gazeteleri, yerel gazeteler ve basın yayın kuruluşları bizim bu açıklamayı yayınlamamızı müteakip harekete geçti. Yani bir basın açıklaması bile büyük ses getirdi. Sosyal medyada başlatılan etkileşim özelikle Twitter da başlatılan #BitlisVanGölü hastagı büyük ses getirdi. Buna öncülük eden ve bizimde desteklediğimiz Düşünce Akademisini bu gayretinden ötürü içtenlikle kutlarım. Özelikle Düşünce Akademisi gönüllülerinin vurgulu bir şekilde “Vanlılar hemşerimizdir, dostlarımızdır, başımızın tacıdırlar. Vanlı hemşerilerimizle bizim bir sorunumuz yok.” Her defasında demeleri bende işte Bitlislilik budur duygusunu yeniden uyandırdı. İşte zerafet, işte letafet, işte marifet budur.

Bu haklı talebimiz bir gün muhakkak etkin ve yetkin makamlar tarafından duyulacak, gölün ismi de düzeltilecektir. Buna bütün kalbimizle inanıyor, geçte olsa güçte olsa mücadelemizi sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz. Yazı dizimizin 2. si önümüzdeki hafta yayında olacaktır. Kalın sağlıcakla. 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER