VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 06 May 2021 10:50:26

0 Yorum

Kez Okundu.

Bitlis Van Denizi

 

Bitlis Vangölü Olsun Mu?

Temsiliyet ve hakettiği yerde olmayan bir kentin kaderi neden  düzelmiyor ve sahipsiz sorularıyla  bazı durumları konuşalım istedim dostlar!

Erzurumlu İbrahim Hakkı Bitlis şiirinde

 Hudanın Cennetidir şehr-i Bitlis,

Cihanın ziynetidir şehr-i Bitlis

 Gönüller minnetidir şehr-i Bitlis

Ki dünya Cennetidir şehr-i Bitlis

Bitlis Vangölü olsun ne olur yani, Bitlis tarihi sahsiyetleri ve kadim şehirliğiyle beraber Doğu Anadolu’da bir zulkarneyn şehridir.

Her zaman güzel olan şahsiyetler, Beyfendiler, Alim ve iş insanı güzel Adamların burada doğup,  gittikleri memleketlerde ve ülkelerde yol gösterici ve örnek alındığı bir vadideki şehirlidirler.

Hep Bitlis üzerine yazıyoruz ama ne kadar yazsak Serdar DURER’in dediği gibi; Ne sevdam bitti, Ne Kavgam Bitlis   kelimeler kifayetsiz kalmaktadır.

Üstad Nuri Pakdil'de askerliğini Bitlis’te yapmış ve sevdiği şehirleri sayarken,  1. Kudüs, 2.Bitlis'dir demesi gibi. Ancak Bitlis aşkı olanlar anlarlar bu sevdayı. 

Bitlis için bir yığın çalışma yapan "Beşminare Düşünce Akademisi" isimli bir sivil toplum kuruluşu, Vangölü resminin NASA daki pilot astronotun çekmesi den sonrası yapılan oylamaların sonucunda popüler ve gündem oldu.

Düşünce Akademisi başkanı Serdar Durer de böylesi bir ortamda unutulan makus tarihli şehrimizi' de gündeme taşımaya çaba sarf ediyor.

H24hbr.com sitemizdeki köşesindeki makalesi Türkiye’de ve Van basınında  özellikle yer aldı. Tartışmalara konu oldu. Hatta twitterde gündeme gelmeyi başardı.

Kürt sanatçı civan Haco Bexrawanê, İsimli parçasında şöyle der: Alyek Sipan alyek Têtvan behravanê behra vanê...bir yanda Süphan, bir yanda Tatvan Vandenizi diyordu.

Süphan Dağı ve Tatvan Ahlat Adilcevaz Reşadiye Van balabana kadar Bitlis il'inin yeryüzü haritasında kıyıları var bu gölde. Bir volkanik dağ olan Nemrut’un patlaması ile oluşmuş. Vanlı hemsehrilerimiz haklı olarak Vangölü bizim desede, ismi Van evet, ama!

DURER’in bahsettiği Van Gölü’nün % 65’lik kısmı Bitlis il sınırları içindedir. Bakın % 65 gibi önemli bir orandan, yani 3’te 2’lik kısımdan bahsediyoruz. % 65 gibi bir oranda, herhangi bir göle kıyısı olup, ismini başka bir il, ilçe, beldeden vs. alan Dünya’da başka bir örneği varmıdır?

Soruları bir incelemenin ve bilir kişilerin teknik olarak bakılıp hakkında karar vermesi gereken bir durumdur. Bitlis demişken Bitlis ismi kalitedir ama siyasetcileri, ve iş görmez yöneticileri ancak rantlari için siyaset yaptıkları için Bitlis'e aşkları hizmetleri ancak bu mihvalde olur maalesef... Batıda keza Bitlisliler temsiliyet noktasında oldukları partilerde yine hakettikleri yerde değillerdir buda ayrı bir sosyolojidir.

Vaktiyle Bitlis’in dergisini kurmuş ikinci sayımız ise İdris Bitlisi ve piyerloti tepesinin ismini değiştirilmesi  atılımlarımız, manşetimiz ve imza kampanyamız  o zamanki  vekil, kilerin rantına  ve sow'una dönüşmüştü... 

Süphan Dağı keza Büyük Çoğunluğu Bitlis ilimiz Adilcevaz ilçemiz sınırlarında, Dağın bir yüzü Patnos bir yüzüde Malazgirt tarafında kalmaktadır. Keşki bütün bunların nereye kime ait olduğunu değilde dağ sporları, festivalleri bölgeye katacak turizm zenginliklerini konuşsaydık. Meselemiz bir dağı, bir gölü plaka ile tescillenen değil,  aslında bunlar bizim güzellik ve zenginliklerimizdir.

Süphan da sadece şarkılarda dillerde pelesenk olmuş bir haldedir. BitlisTaç vardı, yılların  otobüs firması,  Bitlis adına yürüyemedi, daha sonra, Bestvan oldu İyi güzel Kaliteli bir hizmet veriyordu daha sonra Araç sahipleri topyekûn Vanlı işletme sahibinin şoförleri oldu maalesef..

Sadece Best (Bitlis Entegre Teşekkülleri) Best sigaranın açılımı var Bitlis'e dair burada..

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Büryan keza Siirt'lilerle yapılan tartışmalar ve sahipsizlikten sonra, Birde patent kurulunun gelip incelemesi sonucunda büryanın Bitlis'e verilmesi hakkında karar verildi. Bitlis büryan ve beşminare şarkısıyla tanınıyor artık....

Tatvan Doğu Anadolu Fuarımız var, İzmir , Antalya, Gaziantep gibi bölgesel fuarlar gibi.... Erzurum'dan Zamanın belediye başkanı Süleyman Karaya para teklifi gelmişti. Doğu Anadolu Fuarı ismini almak için Süleyman! o beğenmediğiniz  Başkan memleket insanıydı ve kabul etmedi...

Kimi çulsuz şimdi holding sahipleri gibi milletin arsasına fabrikasına ve kaderine adeta çöken resmi mafya holding sahipleri  gibi olmayan güzel insanlarda var elbette.

Eski sigara bir sigara olan "Bitlis sigarası "sadece  Nostaljik resimlerde kaldı .

Bediüzzamanı, var olan bir saygın şahsiyeti koministler ve ateistler saygı duyarken fetoş ( güya öğrencisiymiş)  sayesinde artık itibar kaybına uğramıştır

İdrisis bitlisiyi, zaroyu, gavsı hizanı, Musabegi mutkan, Dengbej Hüseyno ve Rojkiler serefxanı kimseler tanıtmaz artık...

Çünkü Bitlis’te tekel ve Best sigarası Hervis ve Koltik tütünleri altın gibi güzel ve lezzetli bir güzelliği kimse tanitmaz.. sadece tütün tiryakileri kullanır ve bilir oldu artık. Ancak vekiller burada bu kamu binalarını alıp kendilerine bedavaya sahiplendirme rahvadaki Tatvan Bitlis sınırının yeniden ile geçişi ve buralarda ki derin, hesapları milletin matematik hesabına ağır gelmektedir.

Havaalanı ve otogarı olmayan tek il desek utanır mı beyler?

Turizm'de Süphan Dağı, Selçuklu mezarları ve türbeleri, Tatvan,  Adilcevaz, Reşadiye havzalarında ki sahiller, Nazik Gölü, bir çok Akdeniz ve Ege sahillerinde yoktur.

Norşindeki kaplıcalar ancak memleketin tanıtıcı neferi güzel bir kaç fotoğrafçının çabasıyla bir iğme kazanarak  bir Mobil telefon reklamına bile  konu olmuş ve iftihar etmiştik.

Tarihi İpekyolu üzerinde ticaretin geçiş noktasında daha ileri bir atılımla bölgeye kazanımlar yapılabilir. Tatvan’da bir Feribot işletme müdürlüğü var oda Malatya’da ki DDY bölge müdürlüğüne bağlıdır. Tatvan karayolları keza Van karayollarına bağlıdır. Hava alanı deseniz zaten olmayacak bir duadır bitlise...

Bingöl’de havaalanı var, Muş’ta havaalanı var Hakkari’de havaalanı var, Siirt’te havaalanı var, batman diyarbakirda havalin var, bitliste olamaz çünkü sahipsiz bir şehirdir... Vekiller ve erkler halen bir memlekette bir istihdamın ve gelişmenin derdinde degiller ki...

Eskiden teşvikler alarak bişey yapmadan  hırsız müteahhitlerin yerine şimdi teşvik ve kredileri vekillerin yandaşları ve partnerleri alıp yatırımı imarı kendilerine yapaduruyorlar...

 

Belediye başkanları zaten konuşmaya gerek bile duymuyoruz...liyakatten yönetici ehliyeti den uzak paraşütle rüya gibi gelmişler milletin başına...birer kabus! Bunlar eleştirisel bir kader değildir, turizm ve yöresel zenginlikler Bitlisi ihya eder, kalkındırır beyler..!

Ahlat'ta külliye yapılması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ahlat sevgisi her ne hikmetse! Oğlu'nunda okçuları ve Malazgirt turizmi ve gündemde reklamları izler dururuz sadece...

Bir milleti ancak duyarlı halkı ve idarecileri yüceltir. Bitlisimin insanı memleketini sever ve bu konularda da elbette hesabını da soracaktır memleketine de güzellikler katacaklardır.

Ez cümle Sözlerimin sonunda idareci kişiler fertler yapacakları hizmetler ile tarihe damga vururlar, Lokmanı hekim ölümsüzlük ilacını ararken  Urfa kapısından Diyarbakır’da bakmış ki, surlar var ve güzel eserler var ve anlamış ki, bir eser bırakmak gerekiyor ardından insan yoksa dünya fani, idarecilerede tavsiyeler hakkı hukuku gözetlemek korumak kalıyor...

Hoş bir sada güzellikler, Hayratlar arkanızda sizlere sadaka olarak geri gelecek... Ah ve Beddua iş değil, kibir ego şeytanın hasletleri ve işleridir.

Dua almak dualarda bulunmak güzeldir efdaldir, ateşten gömlek olan o koltuklar ve makamların hakkı zordur. Ah ve beddua almak  için, dünya malına gerek yok!

 

Allah’a emanet olun vesselam

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER