VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 26 January 2020 18:02:33

0 Yorum

Kez Okundu.

4. Bitlis Günlerin de Gördüklerim

4.Bitlis Günleri İstanbul

4.Bitlis Günleri Bitlis kadim bir uygarlığın beşiği ve Alimleriyle, Sadrazam ve ekol olmuş adamları yetiştirmesiyle dünyaya nam salmış bir şehirdir.

4.Bitlis günleri yine bu sene, Maltepe etkinlik alanında yapıldı. Bitlis valiliği, Belediye Başkanlığı, Tatvan Belediyesi, Ahlat Belediyesi, Mutki Belediyesi, Güroymak belediyesi , Adilcevaz belediyesi kurumsal kimlikleri ile katılım sağladılar.

Çadır sistemi korulan yerleşke üzerinde bu sene görseller ve standlarda biraz daha profesyonelliğe doğru gidilmişti. Yöresel ürünler de ise , sorduğumuzda krize rağmen esnaf bayağı rahat ve kazançlı gözüküyordu.

Beşminaresiyle, Karakovan Balıyla, Büryan’ıyla, ceviziyle, tütünüyle, herikiyle, Gılgıl’iyle, Ahlat Bastonuyla, samimi bir bayram ortamıymış gibi bir karşılamalar ile Stk’lar ve kurumsal yöneticiler bol bol ziyaretçilerini karşıladılar.

Memleket hepimizin aslında bizler bu kadim memleketin evlatlarıyız. Bitlisliler olarak, aslında hepimiz bir anlamda akrabayız, geniş bir aileyiz.

Ziyarete gelen her partiden temsilcilerin huşu içinde gezip lezzetlerden tattığı bir panayır halindeki tanıtım günleri, tabiki her zaman yapılmalıdır. Bir memleketin tanıtımı ve ilerlemesi için yapılması elzemdir. Eren Ünüversitesi rektörü, Öğretim üyesi Kıymetli ağabeyim Oktay Subaşı’nın da yoğunluğu epeyce fazlaydı.

Folklörün arada bir ayrı ayrı, figürlerde icra edilmesi davul zorna’nın çalınması ayrı bir heyecan ve coşkuya sebep oluyordu. Havanın rüzgarlı olmasına, Maltepe gibi istanbulun Avrupa yakasına göre uzak olan bir yeri seçilmesine rağmen, ekonomik krize rağmen genede normal geçti kanısındayım. Ahlat belediyesi görsel shov ile aldığım bilgilere göre 200 bin tl’lik reklamla 1071 Etkinliğinin gazıyla halen ekmeğine yağ sürme derdindeydi gibi gördüm.

Bu tür etkinlikler siyasete, ranta malzeme olmaktan öteye Tanıtıma, kültüre faydalı olmalıdır. Aslından uzaklaşmış bir memleket çocuklarına en azından baba ata yurdunu en azından 4 gün de olsa aktarmak olmalıdır. Faaliyet yapılması gerekmektedir.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Belediyecilik çalışmak ve halkın ihtiyaçlarına cevap vermekle olur aslında. Ikı adama yeni çeri elbisesi giydirerek, selçuklu bakiyesi üzerinden dem vurmaktansa, keşki israf edilmeden ekonomik krizin olduğu şu günlerde, tedbir olarak biraz daha israftan kaçınılmalıydı. Ki dört aydır işçisinin maaşını ödemeyen başkan bu konuda da hassa olmalıdır.

Bitlis, Lorkisiyle, delilo ve Halkuştesiyle, cağıyla, gılolık taplemesiyle, Has dolmesiyle, çolekiyle, içli köftesiyle, Tatvanın meşhur yaprak döneriyle, peyniri, cacığıyla, tandır ekmeğiyle, istanbulda 4 gün misafir geldi. Türkiye genelindeki Bitlis’li Siyasetçi, düşünce adamları, akademisyen, bürokratların katıldığı manidar bir gün oldu.

Besminaresiyle, Balıyla, Büryan’ıyla, ceviziyle, tütünüyle, herikiyle, Ahlat Bastonuyla, samimi bir bayram ortamıymış gibi bir karşılamalar ile stklar ve kurumsal yöneticiler bol bol ziyaretçilerini karşıladılar. Arada dengbéjlerin sesi ortamı Mutki’ye, Dengbéj Huseyno’ya götürsede memleket kokuyordu. Her ne kadar ortam geçen sene ki kadar dolu olmasada. Bitlis’ten gelen esnaftan çok organizasyonların genel olarak müdavimleri karadenizliler yine de burada kene gibi hertaraftı sarmışlardı.

Bitliste ait olmayan Ekmek ve balık reyonları, köfte reyonları v.s gibi standlar da sadece isimlere bitlis sofrası ile düzenbazlık yapmaktaydılar. Kıymetli bir abim ile görüştük alanda, alen acele gidiyordu. Bal almıştı hemde yüklü kilolarda 5 kg numune aldığını 100 kg ise sipariş verdiğini söyledi. Ertesi günü geri gelip balını veri verdiğini söylüyordu. Hakikî karakovan diyerek aslında bir glikoz yalanıyla beraber insanları aldatmak iyi bir şey değildi.

Bir "bajeri" ve siyasilerin ve önümüzdeki seçimlerde aday olmak için boy göstermek isteyenlerin birazda podyumu olmuştu desek az olmazdı. Kayyum atanan Bitlis ve bazı ilçe belediyelerinin yerinde farklı düşüncede ki Hüseyin Olan’ın da olması, yahut bir Yaşar Buhan’ ın olması Bitlis kokardı diye düşünüyorum.

Aynı mahallede ikamet ettiğim bir hemşehrim nereden nasıl para kazandığı meçhul bir iş adamı olması olması ve bir stk da nasıl oturacağını bile bilmeden çiğ hareketleri aslında birazda sorgulanması lazımdır. Sonuç olarak bir buluşma hasret giderme günü olarak güzel bir gündü aslında. Bursa’dan gelen civar illerden gelenlerin biribirini gördüğü günlerin yapılacaksa Beşincisi inşallah bereketli alışverişlerin olacağı, haz alınacak bir kültür ve tanıtım günlerinin yeni nesil Bitlis’in uzaktaki istanbul’lu çocuk ve kadınların tanıması ve kültürlerine sahip çıkması anlamında farkındalık yaratmasını temenni ediyorum.

Tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkürler ederek "Başım gözüm üstüne menim babam" diyerek Allah’a emanet olunuz.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER