VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 07 July 2021 19:06:44

0 Yorum

Kez Okundu.

Bitlis ceviz Reçeli

Bitlis'te yapımı 40 gün sürüyor Çin Avustralya sıraya girdi!

Her derde deva Bitlis/Elcevaz cevizi...

Padişahlara yapılan özel ceviz reçeli ve yapımını ustasından öğrenelim

Çin Avustralya sıraya girdi! Her derde deva Ceviziyle ünlü Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde üretilen ve yörenin önemli bir geçim kaynağı olan ceviz reçeli, uzun uğraşlar sonucu hazırlanarak yurt dışına gönderiliyor.

Bitlis'te yapımı 40 gün sürüyor Çin Avustralya sıraya girdi!

Her derde deva Yağ oranı, tadı ve ince kabuğu gibi özelliklerinden dolayı "Adilcevaz13" ve "Kazankaya" adıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğünce tescillenen cevizler, 40 günlük meşakkatli sürecin ardından sofralardaki yerini alıyor.  

Tam olgunlaşmadıkları dönemde tek tek toplanan taze cevizler, kabukları soyulduktan sonra yaklaşık 10 gün suda bekletiliyor.  Daha sonra birkaç işlemden daha geçirilerek kaynatılan cevizler, katkı maddesi kullanılmadan reçel haline getirilerek paketleniyor.

Bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan ceviz reçeli, yurdun dört bir yanına ve birçok ülkeye gönderiliyor.

 Yaklaşık 20 yıldır ceviz reçeli yapan Barış Göl, gazetecilere, 2000'li yıllarda ceviz reçeli yapımına başladıklarını bunu artırarak sürdürdüklerini söyledi. 

 Reçelin yapım sürecini anlatan Göl, "Reçelinin tam anlamıyla yapılıp piyasa sürülmesi ortalama 40 gün sürüyor. Ceviz reçeli birçok hastalığa iyi geldiği gibi çocuklarda da beyin hücrelerinin gelişmesine katkısı var." ifadelerini kullandı.

Yurt dışından siparişlere değinen Göl "Birçok ilde kahvaltı salonlarına, şarküteri gruplarına, doğal ürün satan yerlere ve yurt dışında da Avustralya'ya, Çin ve İngiltere gibi ülkelere gönderdik." şeklinde konuştu.

Göl, devletin sağladıkları desteklerle üretim altyapısını geliştirdiklerini aktardı. 8 13 Bitlis'te yapımı 40 gün sürüyor Çin Avustralya sıraya girdi! Her derde deva Göl, "Hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Topladığımız ve aldığımız cevizler, gübreleme, ilaçlama olmadan orman meyvesi sınıfındadır. Pancar şekeri kullanıyoruz. Baharat, tarçın, karanfil, su ve şeker gibi maddeler kullanıyoruz." dedi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER