VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 09 April 2021 12:56:46

0 Yorum

Kez Okundu.

Bir Devrin Battığı Yer Çanakkale

​BİR DEVRİN BATTIĞI YER: ÇANAKKALE

H24/Dr. Özkan Sapsağlam

Cenk meydanında nice koç yiğid,

Din ve yurt için oldular şehid,

Ocağı tütsün, sönmesin ümid,

Şehidi mahzun etme Yarabbi!

Soyunu zebun etme Yarabbi!

Ziya Gökalp’in “Asker Duası” isimli şiirindeki bu duasına en gür seda ile âmin diyorum. Ne kutlu bir dua imiş ki geri çevrilmemiş ve Hak katında kabul olunmuş.

Aziz şehitlerimizin emanetçileri olarak, onların uğrunda can feda ettikleri kutsalları çiğnetmedik ve çiğnetmeyeceğiz. Çanakkale, bir devrin battığı ve bir milletin yeniden doğduğu yerdir. Çanakkale, zalim için dünyadaki mahşerdir.

İnsanlık tarihindeki en kanlı savaşlardan biridir Çanakkale Savaşı. Dünyanın en güçlü orduları adeta vahşette yarışırcasına saldırdılar, yurdumuza ve ordumuza. Sekiz buçuk ay süren Çanakkale Savaşlarında iki taraftan toplam 945.500 insan savaştı. İngilizler 460.000 kişilik devasa bir ordu ile, Fransızlar 79.000 bin asker ile, biz ise 310.000 bin subay ve er ile savaşta yer aldık. Tüm varsayımlar onların lehineydi. Bizim ordumuzdan çok daha kalabalık, askeri teçhizat yönünden bizden çok daha üstündüler. Fakat ortaya çıkan sonuç beklenenden çok farklıydı. Savaş sonunda, İngilizler 155.000, Fransızlar 25.000 zayiat verirken, bizim kaybımız ise 186.000 civarındaydı. Başka bir araştırmada ise İtilaf kuvvetlerinin yaklaşık 180.000 asker, bizim ise 211.000 asker kaybımız olduğu belirtilmektedir (Aktaran, Eyicil, 2009).

Kutsalları uğruna toprağa düşmüş, gül bahçelerinden vazgeçip şehadete yürümüş çeyrek milyon şüheda ve geride kalan aziz hatıraları. Dün, bugün ve yarın daima onları rahmetle ve şükranla hatırlayacağız. Onların uğrunda can verdikleri idealleri ve kutsalları kanımızın son damlasına kadar savunacağız. Ve şehitler yurdu Anadolu’yu düşman çizmesine çiğnetmeyeceğiz.

Çanakkale Savaşı dünya savaş tarihi açısından benzersiz ve öngörülemez sonuçlar içermektedir. Orduları zafere ulaştıran şeyin yalnızca teçhizat ve sayısal üstünlük olmadığının, gerçek bir zafer için çok daha fazlasının gerektiğinin kanıtıdır. Zira henüz savaşın erken aşamalarında milletimize hazin bir akıbet tayin edilmişti. Ne var ki İslam’ın son ordusu iman dolu göğsünü bu hayasızca akına siper etti ve düşmana geçit vermedi.

Dünyanın egemen ve sömürgeci güçleri için derin bir hayal kırıklığı olan Çanakkale Savaşı, bizler için ise bir onur kaynağıdır. Çanakkale kahramanlık destanında ibret alınması gereken nice olay vardır. Bunlardan biri de Seyit Onbaşı’nın hikayesidir. Seyit Onbaşı’nın görevli olduğu bataryanın topları düşman ateşinden zarar görmüştü ve bataryadaki 4 toptan bir tek top sağlam kalmıştı. Bu topun da mermileri namlu ağzına götüren vinci arızalanmıştı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı yaklaşık 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirir.

Seyit Onbaşı, üçüncü atışında İngiliz gemisi Ocean’a isabet ettirir. Atılan mermi geminin bacasından içeri girerek gemiye büyük hasar verir. Müstahkem Mevki Komutanı, Seyit Onbaşı’dan top mermisi sırtında iken fotoğrafının çekilmesini ister. Seyit Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramaz. Bunun üzerine Harp Mecmuası için ancak tahta bir mermi maketiyle bugün elimizde olan o fotoğraf çekilir (Taşkıran, 2009).

Seyit Onbaşı ve daha nice kahraman askerimizin insanüstü başarısının arkasında elbette Allah’ın yardımı vardır. Zira galip olan yalnızca O’dur ve Allah dilerse nice azlar çoklara, nice zayıflar güçlü olanlara galip gelirler. Çanakkale Savaşı milletimizin zalimlere karşı en büyük meydan okumalarından biridir. Ve ne mutlu bize ki bu meydan okumanın ardından kutlu bir zafer elde ettik. Kutsallarımızı, onurumuzu ve hürriyetimizi muhafaza ettik.

Çanakkale Savaşı, bu ülkenin tüm çocuklarına anlatmamız ve dahi yaşatmamız gereken bir kahramanlık destanıdır. Keşke ülkemin tüm çocukları Çanakkale’nin aziz hatırasını bizzat orada temaşa etse, hissetse. Zira bu topraklar çok büyük fedakarlıklarla yurt oldu, vatan oldu, devlet oldu. Çocuklarımız bunları bilsin ki milli ve manevi ideallerimize sıkı sıkı sarılsınlar.

Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, onlar için Alemlerin Rabbinden, cennet makamlarının en yücelerini niyaz ediyorum. Aziz hatıralarına layık olabilmeyi murad ediyorum…

Vesselam…

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

Özkan  SAPSAĞLAM Özkan SAPSAĞLAM h24habrgmail.com Tüm Yazıları

BENZER HABERLER