VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 13 January 2022 20:52:54

0 Yorum

Kez Okundu.

Bidef’ten Kiler’e Tepki Var

Bidef'ten Kiler'e Tepki Var

H24 | ON3 | Stklar

BİDEF "BİTLİS DERNEKLER FEDERASYONU"ndan "BİTLİS TANITIM GÜNLERİ"

iptali hakkında Basın açıklaması... İstanbul yeni kapıdaki etkinlik alanında İBB'nin ev sahipliğinde illerin tanıtımı ile ilgili STK'lara planlanan organizasyonlarda birçok ilin tanıtımı yapıldı. 13 - 16 Ocak 2022 tarihinde BİDEF, BETAV ve Bitlis STK'ları

"BİTLİS TANITIM GÜNLERİ"

Adı altında İstanbul da Bitlisliler bir araya gelecekti. Ne yazık ki Bitlis Tanıtım Günleri için tüm organizasyonlar bitmek üzereyken, Yayınlanan bir genelgeyle BİTLİS TANITIM GÜNLERİ iptal oldu.

Konu ile ilgili BİDEF bir basın açıklaması yaparak, özellikle Bitlis ve Bitlislilere has yapılmış bir hareket olduğunu dile getirdiler.

BİDEF'E bağlı dernek başkanların katılımı ile Basın açıklamasını BİDEF başkan vekili Sayın Emrah TAŞAR yazılı olarak yaptı.

BİDEF BASIN YAZILI METNİ

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Hemşehrilerimiz; Bildiğiniz üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Fatih/Yenikapı etkinlik alanında birçok ilin tanıtımıyla hemşehri buluşması yapılmaktadır. 63 ilin tamamının müracaatları o ilin Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılarak belli tarihler için İBB tarafından yer tahsisi yapılmıştır.Bu illerden biri olan Bitlis adına da Federasyonumuz müracaatta bulunarak 13-16 Ocak 2022 tarihleri için gün almıştır.

Bu süreçte Bitlis’in önemli STK’ları ile işbirliği yapılarak tam bir uyum içerisinde müşterek bir program akışı için hazırlıklara başlanmıştır.Bu kapsamda Federasyon adına bir heyet oluşturularak TBMM ziyareti gerçekleştirilmiştir.Bu ziyarette başta bölge milletvekillerimiz olmak üzere Bitlisli olup başka illerde milletvekilliği yapan diğer vekillerimiz de ziyaret edilerek davet edilmiştir. Özellikle Bitlis milletvekillerimiz Sn. Cemal TAŞAR, Sn. M.Celadet GAYDALI ve Sn. Vahit KİLER ile detaylı istişare arzusu ile meclis ofisleri ziyaret edilmiştir. Sn. M.Celadet GAYDALI ve Sn. Vedat DEMİRÖZ’ün yurtdışında olmaları sebebiyle sekreterlerine davetiyeler ve notlar bırakılmıştır. Sn. Cemal TAŞAR’a yapmış olduğumuz ziyarette göstermiş olduğu ilgi, samimiyet ve tevazudan dolayı ziyadesiyle mutluluk duyduk. Bitlis halkı için bu etkinlikte elinden gelen gayreti göstereceğini ve bir aksilik olmaması halinde belirtilen tarihte katılım sağlayacağını söyleyen Sn. Cemal TAŞAR’a bu vesileyle BİDEF ailesi olarak tekrar teşekkür ederiz.

Üzülerek belirtmeliyiz ki; Sn. Vahit KİLER’e yapmış olduğumuz ziyarette programımıza yönelik tepkisel yaklaşımı bizleri üzmüştür. Bitlis Tanıtım Günleri’nin icrasının STKların işi olmadığını, programımıza kişisel olarak katılmayacağı gibi bölgedeki kurum ve bürokratların katılmasına müsade etmeyeceğini belirtmiştir. Kurumlarla koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmaya hazır olduğumuzu belirtmemize rağmen, bu önerimizi red eden sayın KİLER, “etkinlik günlerinde büyük rantlar döndüğünü ve bu rantın önünü açmayacağını” özellikle belirtmiştir. Bütün çaba ve gayretlerimize rağmen sayın KİLER’in tutumu değişmemiştir. Heyetteki arkadaşlarımız davetiye takdimini yaparak meclisten ayrılmışlardır.

Programımızın ikinci ayağı olan Bitlis gezimiz kapsamında Mülki İdari Amirleri; Valilik, Kaymakamlıklar, Belediyeler, İl Kültür Müdürlüğü, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ziyaretleri yapılmıştır. Sn. Valimiz ile yapmış olduğumuz görüşmede, bölge milletvekillerinin fikrini almadan istişare etmeden bu yönde bir katılım, katkı veya destek verip veremeyeceklerini peşinen belirtemeyeceğini söylemiştir. Sn. Valimiz bir iki gün içerisinde gerekli görüşme ve istişareler yapılarak tarafımıza bilgi verileceğini belirtmiştir. Valiliğin görüşünü bekleme sürecindeyken ziyaretimizden iki gün sonra İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanarak, Tanıtım Günleri etkinliğinin Valilik iznine bağlandığı duyurulmuştur. Genelgeden sonra Valiliğe müracaatta bulunduğumuz 14.12.2021 tarihli dilekçemizle yapmış olduğumuz izin başvurusu 4 Ocak 2022 tarihinde red edilmiştir.

Birçok esnafımızın ürün stoğu, lojistik ve geliş programı gibi temel hazırlıklar içerisinde olduğu bu süreçte, maalesef bazı mağduriyetlikler oluşmuştur. Her ne kadar ortada kurumumuzun iradesi dışında gelişen mucbir bir sebep olsa da, esnaflarımıza üzüntülerimizi bu vesileyle buradan belirtmek istiyoruz.

Değerli hemşehrilerimiz ;

Bütün Bitlis Halkını ilgilendiren ve kronolojik olarak öyküsünü anlattığımız bu olayla ilgili kamu vicdanını yaralayan bazı sorular oluşmuştur:

1- Program akışımız ve hazırlıklarımız devam ederken, Sayın KİLER ile yapmış olduğumuz görüşme gününe kadar izin gerektirmeden yapılan ve o tarihe kadar birçok ilin yaptığı tanıtım günlerinin bizim girişimimiz sonrası ansızın genelge yayınlanarak Valilik iznine bağlanması tesadüf müdür?

2- Sayın KİLER’in özellikle değindiği rant olgusuna istinaden sormak istiyoruz: Bugüne kadar yapılan Bitlis Tanıtım Günleri kimler tarafından nasıl yapıldı? Kimler tarafından nasıl bir rant elde edildi?

Değerli arkadaşlar Ayrıca Tanıtım Günlerinin önümüzdeki dönemde kimler tarafından hangi koşullarda yapılacağını yakınen takipçisi olacağımızı ve bu süreçle ilgili hukuki zeminde haklarımızı arayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER