VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 20 June 2021 10:57:16

0 Yorum

Kez Okundu.

Ayran’ın Bilinmeyen Faydaları

Ayran içmenin bilinmeyen faydaları

H24/Gastronomi

Milli içeceğimiz olarak bilinen ayranın serinletici ve doyurucu özelliğinin yanı sıra insan sağlığına da pek çok faydası bulunuyor. İçerdiği yüksek değerdeki vitamin, mineral ve bileşenler yardımıyla başta sindirim sistemi olmak üzere kemik sağlığına, kan basıncının düzenlenmesine, kolesterole ve daha birçok açıdan sağlığımızın korunmasına katkıda bulunuyor.

Sindirim sistemini düzenlemesi ve kilo vermeye yardımcı olması sayesinde sağlığımızın korunmasına katkı sağlayan 'ayranın bilinmeyen faydaları' saymakla bitmiyor.

Özellikle yaz aylarında terlemeyle gelişen tuz kaybını önleyen, sindirime ve uyku düzenine yardımcı olan ayran, süte göre düşük laktoz içeriğine sahip. Bu nedenle sütü tolere edemeyen laktoz intoleransı olanların da faydalanabileceği bir içecek olarak öne çıkıyor. İyi ayran nasıl olmalı, merak konusu oldu. Kaliteli ayran; süt renginde, temiz, parlak, kendine has hoş kokuda ve hafif ekşimsi tatta, akıcı kıvamda, yüzeyinde yağ birikmemiş ve çalkalandığında homojen yapıda olmalı. Aşırı tuzlu olmamalı. 

AYRANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Besin değeri çok yüksek olan su ve yoğurdun karışımı ile yapılan ayran, insan sağlığına oldukça faydalı bir içecek. Yemek sonrası hazımsızlıktan ani felç risklerine kadar birçok farklı konuda yardımcı bir içecektir.

HAZIMSIZLIĞA İYİ GELİR

Yemek sonrası yaşanan hazımsızlık, gaz problemi ve şişlik gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Ayran, ayrıca bağırsak florasını dengelemektedir. Bu sebeple de gaza sebep olan tüm toksinlerin birikmesini önlemektedir. Buna ek olarak vücudu da hastalıklardan korumakta ve enfeksiyonlara karşı bir kalkan görevindedir. Özellikle de yemek sonrasında tüketilerek ter bezlerinin aşırı salgılarını önler.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER