VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 28 March 2022 14:06:27

0 Yorum

Kez Okundu.

AY’dan Teknoloji Orucu Önerisi

Temiz Toplum'un Teknoloji Çağrısı

H24/ Bağımlılık

Sancaktepe'de yapılan uyuşturucu sempozyumda konuşan Temiz toplum derneği başkanı Bilal AY Gündemi ve Teknolojik bağımlılığa karşı uyarılarda bulundu.

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay’dan artan teknoloji bağımlılığına karşı teknoloji orucu çağrısı geldi.

Çağımızın önemli sorunların birisi olan ve pandemi sürecinde de oldukça yaygınlaşan teknoloji bağımlılığı ile ilgili Temiz Toplum Derneği’nden uyarı geldi.

Derneğin Genel Başkanı Bilal Ay, teknoloji bağımlılığının bir çok problemi de beraberinde getirdiğini belirterek, yaklaşan Ramazan ayında teknoloji orucu da tutulması yönünde çağrıda bulundu.

ASLA MASUM DEĞİL

Teknoloji bağımlılığının masum görülemeyeceğini belirten Ay, “Bir kere, bir şeyin sadece bağımlılık yapması başlı başına büyük problem.

Teknoloji bağımlılığında gözlemlenen olumsuz çıktılarını cabası. Telefondan ayrı kalamama korkusu, yeme içme bozuklukları, bel, boyun ve göz ağrıları, uyku problemleri gibi sorunlara sebep oluyor bu bağımlılık. Özellikle çocuklarda beyne zarar verecek bir sürece kadar gidebiliyor.

Öte yandan ‘çocuğum ders çalışıyor’ diye düşünebilirsiniz ancak bağımlı olmuş bir çocuğun bunu yapması çok da kolay değil. Bu yüzden, yemek yedirmek için, ‘kafa dinlemek için’ çocuklarınızı telefonun, tabletin insafına terk etmeyin” şeklinde konuştu.

KULLANIM GİDEREK ARTIYOR

 Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımının giderek arttığına dikkat çeken Bilal Ay, “Türkiye’de 62 milyon internet, 54 milyon sosyal medya kullanıcısı mevcut. Bu rakamlar da giderek artıyor.

Yaş gruplarına bakıldığında ülkemizde en çok oyunu yüzde 35 ile 25- 35 yaş arasındakiler oynuyor. Yüzde 28.6 ile 35-44 yaş, yüzde 21.9 ile ise 18-24 yaş grubu bunu takip ediyor. Kadınların yüzde 42.8’i erkeklerin yüzde 57.2’si oyun oynuyor. Bu durum sosyal iletişim becerilerine darbe vuruyor. Bağımlıların yüzde 33’ü, diğer öğrencilerin ise yüzde 4’ü internette geçirdiği zamandan suçluluk duyuyor” diye konuştu.

TÜRKİYE DÜNYADA 8. SIRADA

Akıllı telefon bağımlılığında Türkiye’nin dünya 8’incisi olduğunu söyleyen Başkan Ay, “Bir başka rakama göre de pandemi öncesi 4 saat olan teknoloji kullanımı, pandemi ile birlikte 8 saati aştı. Yaklaşık 3 milyon kişi teknoloji bağımlısı. Sadece bu üç rakama bakarak bile bu konuda acil adımlar atılması gerektiğini söyleyebiliriz. Teknolojiyi kullanırken bir takım kısıtlamalara gidilmesi şart” dedi.

TEKNOLOJİ ORUCU ÖNERİSİ

 Ramazan ayının yaklaştığını hatırlatan Ay, bunun teknoloji bağımlılığına karşı bir fırsata dönüştürülebileceğini söyledi. Genel Başkan Ay sözlerini şöyle tamamladı: “Ramazan ayı geliyor. Bir çok aile oruç tutuyor. Ramazan orucunun yanında ilave olarak teknoloji orucu da tutarsak, hem kendimizi bu bağımlılığın pençesinden bir nebze uzaklaşmış oluruz, hem de çocuklarımıza iyi örnek oluruz.

Ayrıca, evlatlarımıza da, teknoloji orucunu öneriyoruz. Sağlıklı nesiller için bu bağımlılıktan kurtulmamız şart.”

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER