VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 27 July 2022 23:26:44

0 Yorum

Kez Okundu.

Ayber: Ahlat ve Bitlisli’leri Değerlendirdi

AYBER: Gündemdeki Ahlat'ı, Bitlis'lileri Değerlendirdi 

İstanbul ''Ahlatisder'' Bitlis’in İstanbul’daki en köklü derneklerinden olan Ahlat Derneği geçen haftalarda Fatih’te ki yerinden yeni aldıkları Şişli deki yerine taşınarak daha iyi bir hizmet verebilmek için çalışmalarına hız verdi.

Açıklama yok.

İstanbul Ahlat Derneği başkanı Eğitimci , siyasetçi Adnan Ayber ve yardımcısı Serpil Akyar ORUÇ hanımefendi'yi Dernek merkezlerinde Ziyaret ettik. Ahlatisder ve faaliyetleri hakkında güncel olan Ahlat'ın  il olma haberleri ve Bitlisli’ler üzerine bir söyleşi yaptık.

Ahlatisder Röportaj H24 | On3 Talip AKSOY - Kıymet TAYLAN

 İstanbul’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ziyaretlerimiz devam ediyor.

Bugünde İl olması söylentisi, Cumhurbaşkanlığı Köşkünün, Ahlat'ta olması, Bir çok siyasetçinin de Ahlat'ta yer alması ve son yıllarda Malazgirt 1071 etkinlikleriyle gündemden düşmeyen Ahlat ve Ahlat Derneği üzerine Başkan Adnan Ayber ve Yardımcısı Serpil Akyar Oruç Hanım efendi ile söyleşi gerçekleştirdik.

Adnan AYBER kimdir hocam kendinizi bir tanıtır mısınız?

Ben  Adnan AYBER 8 nüfuslu ailenin 4.çocuğuyum 4 erkek 4 kız 8 kardeşiz. Annemin ve babamın eğitimi yoktu,  ikisinin de okuma ve yazması yoktu ama,  okuma ve yazması olmayan annem ve babam! Büyük ablam ile büyük abim hariç hepimizi okuttular benim büyüğüm, kadın doğum Doktorudur en küçük kardeşim diş hekimidir, iki kardeşimde lise mezunudur, babamız vefat etti annem hayattadır. Ben öğretmen oldum. 

O cahil denilen iki  insanımız okumanın anlamını iyi bilen insanlar idi. Sarıyer’de  iki dönem belediye meclis üyeliği ve belediye başkan yardımcılığı görevini yaptım şuan da Ahlatisder başkanlık görevini yürütüyorum.

Açıklama yok.

Ahlatisderi anlatırmısınız Faaliyetleriniz Nelerdir?

 Dernegimiz 1991 yılında İlk Kurucu  başkanımız kurucu başkanımız Hüseyin Eriş daha sonra Eşref Bubani ardından İhsan Öztürk ve benden önceki başkanımız rahmetlik Cezmi ERGEZEN tarafından yönetilmiştir. Ben beşinci Ahlat Derneği Başkanı başkanıyım. İstanbul Ahlat derneği'nin daha önceki mülkü Aksaray'daydı gayet güzel bir Mülktü o zaman rahmetlik bakanımız Zeki ERGEZEN'in katkılarıyla alınmıştı.

Burs, Mont, Kırtasiye yardımları ve Gezi Programları Düzenleniyor 

Diğer yandan biz geçmiş dönemlerde Puan durumu ve öğrencinin başarı duruma göre bir sıralama yapıyoruz, fakat burada 350 ila 500lira burs veriyoruz. Önceliğimiz  kızlar Türkiye'nin neresinde olursa olsun Ahlat doğumlu anne babadan olan öğrencilerimize burs veriyoruz.

 

Bugün de bu öğrencilerimiz üniversiteli Biz geçen son eğitim öğretim yılında 310 öğrencimize  burslar veriyoruz.  Burs verirken puan ve öğrencilerin başarı durumuna göre sıralama yapıyoruz Tabii burs verirken  birinci önceliğimiz kızlarımızdır kızlarımıza burs verdikten sonra kalırsa öğrenciler olarak öyle kız erkeklere veriyoruz.

Türkiye'nin neresinde olursa olsun Ahlatlı anne babadan doğma her bir öğrencimizin bizden borç alma hakkı vardır Bu sene yine beşincisini yaptığımız geleneksel ''çocuklar üşümesin'' kampanyası ile Ahlat'ın 3 merkez köyü ve Ahlat olmak üzere toplamda 500 öğrencimizi giydirdik ayrıca her yaz ahlat'ta gideriz Ahlat'ın köylerinde ve şehir merkezinde bu öğrencilerimizin kırtasiye ihtiyaçlarını karşılarız.

Sarıyer'de başkan yardımcısı olduğu dönemde  Ahlat'tan öğrencilerimizi getirerek İstanbul'da misafir ediyorduk dernek olarak çok da keyifli olduğu o ilkokul öğrencileri bugün üniversite öğrencisi olarak bizden burs alıyorlar bizde bununla çok büyük mutluluk duyuyoruz.

Ahlat Vilayet Olmayı nekadar hak ediyor? Ahlat ne kadar Tanınıyor

 Adnan başkanım! son günlerde gündemde olan İstanbul milletvekili  Vedat Demiröz'ün de geçen Ahlat'ta yapılan bir etkinlikte, Ahlat'ın il olacağının müjdesini verdiği hatta bürokratlar8nda bu işe hazır olmasını istedi tabii ki gündemde Türkiye'de birçok ilin ilçenin il olma hadisesi gündemde Ahlat'a bu ilçelerimizden biri bir de Ahlat'ta cumhurbaşkanı külliyesinin olması, 1071 etkinliklerinin birkaç yıldır burada olması, Bitlis'e ve turizmine de katkı oluyor aslında, bu faaliyetlerin olması bu anlamda da gündemde sürekli ahlat geliyor e il olması ile ilgili siz İstanbul'daki Ahlatlılar olarak ne düşünürsünüz ne dersiniz?

Ahlat il olmayı ne kadar hakediyor? derseniz ben bir Ahlatlı olarak  gurur duyarım il olmasından, Son zamanlarda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin burada olması, 1071 etkinliklerinin olması ve bunların Ahlat'ta olması Ahlat'ın tanınırlığı  önemini özelliğini arttırmıştır.

Ahlat il olursa bütün Ahlat bizlerde fayda görürüz doğrudur. Ancak sadece Ahlat bazında bakmamak gerekir, Ülke bazında baktığımız zaman Bugün Türkiyenin ekonomik sıkıntılarından dolayı  81 ilden fazla ilin  olması kolay değildir.

100 tane il yaptığınız zaman Bu ile valisini, memurunu, bürokratını  türkiyenin ekonomik şartları pekte  buna uygun değildir.  Bir Ahlatlı olarak Ahlat'ın il olmasından mutluluk duyarım keyif alırım.Cumhurbaşkanlığı köşkünün Ahlat'ta olması,   Ahlatın tanınırlığını arttırmıştır. Ben şunu hep soylemişimdir Vangölü Bölge için çok büyük bir nimettir son zamanlarda  vangölü çok hoyratca kullanılıyor,Bütün ilçeler arıtmasız atıklarını Vangölune akıtıyorlar. Geçen yıl aAhlat'ta iken Çevre Şehircilik bakanı Vangölü'nünü arıtma yaparak cevreye sahip çıkacaklarının sözünü vermişti umarım vangölu temiz kalır. Hep beraber Vangölü ve temiz bir Çevre bırakmış oluruz.

 

 Ahlat tabii ki özel bir yerdir Ahlat o bölgenin mihenk taşıdır Kubbet-ül İslam Ahlat denmesinin bir nedeni vardır .

Ahlat Orta Asya'dan gelen Türklerin ilk konakladığı yerdir sadece Türklerle de alakalı değil ahlattın özelliği Ahlat'ın geçmişte birçok uygarlık vardır ahlaki kazıdığınızda yer altından şehirler çıkar bir çoğu depremlerden nemrut dağı'nın volkanik olmasından dolayı toprak altında kalmışlardır Zaten bu ahlat'ta büyük bir medeniyetin olduğunu gösteriyor

Açıklama yok.

Hocam İstanbul'daki Bitlis'lilerle ilgili düşünceleriniz gelecekle ilgili vizyonunuz nelerdir?

istanbul'da çok sayılı bitlisli vardır ama ne yazık ki İstanbul'daki bütün Bitlis'li li dostlarımızın çok ortak bir birlikteliği yoktur

Örneğin İstanbul'da bu kadar büyük nüfusa sahip iken bir Bahçelievler  belediye başkanı Bitlis kökenlidir kendisi Bitlisi  bilmez, bunun dışında belediye başkanımız yoktur. Bir iki yerde belediye başkanı yardımcısı arkadaşımız vardır ben bizlerin daha çok makam ve yerleri hak ettiğine inanıyorum bugün Bitlis genelini alma Ahlat özelinde birçok yetişmiş eğitimli üniversite bitirmiş eğitim seviyesi yüksektir.

Yüreklerimizi sızlatan  Bitlis'li  ne yazık ki yeteri kadar bürokratımız yoktur bunların sayılarının artması gerekir.

Diğer yandan İstanbul'daki bitlislerin bir araya gelip kooperatifler koruması gerekir, bölgelerindeki ürünlerin buraya nakledilerek oradaki üreticilere de destek olması gerekir ssk'lar aracılığıyla oradaki hemşehrilerine de katkıda bulunması gerekir içimdeki bir acıdır Bitlis günleri yapılmak isteniyor ama ne yazık ki Bitlisli'ler tekrar bir araya gelip ortak hareket edemediler hepimizi de üzer hepimiz iyice incitir umarım bu süreci geçeriz umarım birlikteliği sağlarız

BİTLİS'İN ENLERİ VARDIR 

İstanbul'da onda ve Türkiye'de Bitlislinin insan değeri çok fazladır mesela Kamran İNAN Bitlislidir. Dünyanın kabul ettiği Kamran İNAN Bitlislidir yani ikinci bir Kamuran İnan yoktur

Açıklama yok.

Zeki  ERGEZEN Bitlislidir Ahlat'lıdır. AK parti hükümetlerinin benim eserim diye övüneceği 4 eseri varsa bunlardan biri de duble yollardır. Doğu Güneydoğu'da AK Parti'nin birçok yerde oy almasının sebebi olan duble yol meselesi  vardır, duble yollarında mimarı Bayındırlık iskan bakanı Zeki ERGEZEN'dir. Ne yazık ki o günkü bazı güçler Zeki ERGEZEN'i hazmedemediler ve bakanlıktan oldu.

Açıklama yok.

 Bunun gibi birçok evlatlarımız vardır mesela bitlislerin her yerde ağızlarını aldığı ve övündüğümüz Ahmet erenimiz vardır. Türkiye ekonomisinde gerçekten çok büyük işler başarmıştır Bir Ahmet EREN kolay kolay her yerde bulunmaz kurdu üniversite ile şu an Bitlis'te kuracağı fabrikada en az 2500  insanımıza iş . Yaptığı okullar ile Bitlisimizin kaderini değiştirmiştir 

Açıklama yok.

İsmini sayamadığımız bir sürü böyle insanımız vardır Bursa'da Nezir GENCER vardır. Türkiye'de asfalt makinalarına üreten kişidir. Çok önemli ve değerli şahsiyetlerimizdir bunlar bizim değerlerimizdir maalesef bunun gibi binlerce insanımız vardır. Ben inanıyorum ki biz bu değerlerimize sahip çıkarsak bunlar daha büyük işler yapacaklardır.

Hocam zaten Bitlis'te yapılan bir çalıştayın sonuç bildirgesinde bitlis' ile ilgili sonuç bildirgesindeki açıklamada "Bitlis'in dünyaya ve Türkiye'ye insan yetiştirdiği "sonucu açıklanmış idi. Bunlar da eller yani en kişiler mesela Bediüzzaman gibi Fuat Sezgin gibi zeker gezen gibi Ahmet eren'in gibi Onur Akın gibi insanlarımız bu anlamda bitlisilerin kan atlanıp kaynaşıp birlikte hareket ederek daha faydalı insanlar olarak hep platformunda yer almaları gerekiyor kanısındayım .

Evet ben size katılıyorum bu konuda Biz de ellerinize sahip çıkarsak değerlerimiz de üzerine bir şey koyarak daha güzel bir şeyler olacaktır. Az önce ismini sayamadığımız binlerce hemşerimiz var mesela burada İstanbul'da kim markette'nin sahibi olan erolarsan var Gerçekten çok güzel ve başarılı işler yapıyor İstanbul gibi bir yerde bu kadar marketi açmak gerçekten kolay bir şey değildir.

Bakınız bir gün birisi bana bitlisin en ihraç ürününün ne olduğunu sormuştu. Ben bal dökmüştüm tutulmuyorum içtim baston demiştim ceviz demiştim bana gülerek hayır hayır dedi Ondan sonra düşündüm ve Gerçekten haklı gördüm o zaman anladım

 Bitlisli hazır cevaptır Bitlis zekidir Bitlis'te çalışkandır bitlisli üretkendir gittiği her yerde muhakkak bir başarı sağlamıştır İzmir ile Antalya'da Bursa'da Manisa'da Mersin'de Ankara'da İzmit'te Kocaeli'nde nereye giderseniz Bitlis'in olduğu yerde başarı vardır. Ben bunu öğrenerek söylüyorum Bizim zaten derneğimizin de camında yazar Bitlis Ahlat Derneği

 Bitlis benim üst kemiğimdir. Her bitlisli gibi ben de bir Bitlis'li olmaktan övünürüm

Evet kıymetli hocam biz de ayırdığınız zamandan dolayı bu bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz son olarak varsa bir söyleyeceklerinizi alabiliriz buyurun efendim 

Evet ben de keyif aldım ben de size teşekkür ederim Bitlis'in bu tanınırlığında yayınlarınız ve bu çabanizin büyük bir etkisi olacaktır. Ben  inanıyorum ki hepimiz hepimiz Bitlis sevdalısınız.

Bitlis'in başarılı olması için uğraşıyorsunuz Allah yolunuzu açık etsin geldiğimiz için çok teşekkür ederiz başınızın üzerinde yeriniz var

Ahlat'ın Başarılı Hanımları Görevde 

  Röportajımızın ikinci bölümünde şu anda karşımızda Ahlat İstanbul Derneği başkan yardımcısı Serpil Akyar Oruç hanımefendi var.

Serpil hanım kadın olması hasebiyle de başkan yardımcılığı görevini yürütürken 23 kişilik yönetim kurulunda da aynı zamanda 9 adet hanımefendi ile faaliyetleri sürdürüyorlar.

BİTLİSKON konfederasyonu başkan yardımcılığı görevi yürütmektedir.

Serpil hanım aynı zamanda birçok kadın platformlarında, Biz sözü uzatmadan Serpil hanımdan alalım Serpil hanım kimdir kendinizi tanıtır mısınız Ahlat ve istanbul'la ilgili düşüncelerinizi alabiliriz böyle

 Öncelikle çok teşekkür ediyorum bizi dernek merkezimize ziyaret ettiniz. Ayaklarınıza sağlık

Adım Serpil Akyar oruç Bitlis'liyim Tatvan doğumluyum ama ailem Ahlatlıdır. Çalışma ekonomisi ve aynı zamanda kişisel gelişim uzmanıyım. Evliyim iki tane dünyalar tatlısı kızım var onlarla Çok gurur duyduğum için her platformda bunu söylemek istiyorum.

Açıklama yok.

Bizim bir başka gururumuz ise İstanbul'da Ahlat Derneği içerisinde olmaktır. Maalesef günümüz dünyasında kadın olmak bir dezavantaj. Kadına değer veren, burada olmamıza sebep olan  kıymetli başkanım Adnan AYBERİ de gecmek istemi kendileri kadınlara verdiği degerden olsa gerek yonetimimizde 9 kadın arkadasımız var

Sivil toplum kuruluşlarında özellikle bitlisle ilgili sivil toplum kuruluşlarında hemen hemen hiçbirinde kadınlar hak ettiği ve ya da gerektigi kadar yer almamaktadır. Buna rağmen İstanbul Ahlat derneğimizde 9 adet kadın yöneticimiz var

 Ben de onlardan biriyim kadına dair çocuğa dair topluma dair bizden geleni yapmaya çalışarak özellşikle kız ogrencilerimize verdiiüğümüz burslarla eüitimlerine verdiğimiz katkılarla

Toplumun yarısını Kadınlar olusturuyor. erkegi doğuranda yetiştirende kadındır öyle ise bütün toplumu kapsayıcı doğrultuda kadına değer ve yer verilmesi gerekir.

Bitlis derneklerinde şimdiye kadar pek  kadına yer yoktu. Bundan sonra yavaş yavaş atılımlar var. Ümit ediyorum ki bundan sonra daha fazla kadın olacak sivil toplum kuruluşlarında. Kadın Sivil toplum kuruluslarında görev aldığı vakıt kendisine öz güveni gelecek, kadının o yapıcı onarıcı tavrı tarzı toplumun her tarafına sirayet edecektir.

Açıklama yok.

 

Bizler hepimiz memleketimizden bi şekilde buralara metropollere gelmek durumunda kaldık. Bu sadece kadınlar için değil erkekler için de gecerli, Yalnız gelirken yanımızda kültürümüzü de getirdik. Geleneklerimizi de getirdik, hayata bakış açımızı da getirdik. Bunları yaşatmakta bizden sonraki nesillere aktarmakta  tabi ki sivil toplum kuruluşları arasındadır.

Tabi bunu bir pozitif ayrımcılık olsun diye demiyorum, bir Bitlis'li olarak  çünkü Türkiyede bir çok metropolde  bir cok memleketin fartklı farklı merkezler var, bu merkezler kültürlerin aktarılması noktasında çok önemli, özellikle avrupada baktığımızda biraz incelediğimizde  sosyal sorumluluk çok önemli bir boyuttadır kişinin gelişimi ve geleceğe bakış açısından  önemli bir yere sahip

Açıklama yok.

Türkiye de sivil toplum kuruluşlarında bakış ve içerisinde yer alma biraz zorlu gıbı sanki kadınlar açısından, gün geçtikçe bizlerde bu zorlukları aşarak toplumun yarısını oluşturduğu gibi sivil Toplum  Kuruluşlarında ki mevcudiyetin yarısına doğru  umitvarız bence güzel günler yakında diyorum

Bizde size basarılarınızın devamını diliyoruz. Kadının elinin değdigi  derneklerimizin Bitlisimize ülkemize  çok buyuk katkıları olur faydaları olur  temennisindeyiz

Kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum çünkü yuvayı dişi kuş yapıyor, bunun önemi çok büyük bunu topluma sırayet etmek gerekiyor. Kadına yönelik ulumsuz  durumlar söz konusu  tabiki kadına yönelik siddet, gibi eğilimler  insanımız ve hepimiz için üzücü ve geleceğe doğru kaygı verici olaylar

ATA ERKİL AİLE YAPIMIZ VAR

Bütün bunların çözümü de   belkide kültürümüzün yayılması ile daha da aza indirgenecektir. çünkü bizim asıl  kültürümüzde Türk kültüründe  kadın  Ata erkil  vardır.

Kadına önem çok büyüktür. aslına bakarsanız  çok daha geçmise baktığımızda  ata ana erkil bır yapıdan geliyoruz.  Bu kadına ve topluma verilen bır değerin simgesidir. kültürümüzü yaydıkça kadına şiddeti , kadın cinayetlerine olan eğilimi azaltıcı eğilimde olacaktır.

Biz dernek merkezimizi İstanbul'un merkezinde seçerken de  bbir kültür merkezi gibi kullanımı olsun diye seçtık. Hem ulaşım hemde herkes kendınde bışey bulsun dıye  orta noktada sadece biz değil başka yerlerin kültürleriylede burada  güzel eğitimler güzel paylasımlar yaparak  bunu tüm topluma yaymayı hedefliyoruz. inşallah güzel bir örneklik teşkil edecez. Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için  sizlere teşekkürler ederiz

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER