VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 07 February 2023 20:59:06

0 Yorum

Kez Okundu.

Ayağımız Kayabilir

AYAĞIMIZ KAYABİLİR

H24/ Makale/ Mehmet Ali BİÇER 

“Düşmez kalkmaz bir Allah” demişler atalarımız. Doğru söylemişler. Hayat çizgimizde adım, adım ilerlerken ya kendimizden kaynaklanan veya başkaları tarafından meydana getirilen tuzaklarla ayağımız tökezleyebilir. Yerde kendimizi bulunca bir yerimiz sakat kalabilir. Dikkatli olmak gerekir ki, ayağımız her an kayabilir.

KAYGAN ZEMİNİ TANIMALI

Buzlu ve karlı havalarda yürürken, ayağımızın kaymaması için nasıl dikkat etmemiz gerekiyorsa, yolda yürürken ayağımızın altına muz kabuğu veya sabun parçası konabileceğini hesaba katmamız gerekir. Kaygan zeminde taşıt kullanmakta böyledir. Doğal ortamlarda görülen bu fiziki ayak kaymaları sosyal hayatımızda da yaşanabilir.

AYAĞI KAYMIŞ ZAVALLILAR

Asr’ı Saadet Dönemi’nde, “Mescid Güvercini” lâkâbıyla anılan SALEBE zengin olmayı çok arzulamış ve elde edeceği serveti de yoksula, ihtiyaç sahiplerine ALLAH (C.C.) adına dağıtacağını beyan etmişti Peygamber (S.A.V.) Efendimize. Ama ayağı kayıvermişti Salebe’nin. Havalara girdi, insanlara tepeden bakmaya başladı, zekatını vermedi, kulluktan uzaklaştı ve Salebe helâk oldu. İki örnek daha var; Başkalarının beğenisi için elgördülük cihada çıkan, Uhud’da şehit olduğu sanılan

“Mücahid KUZMAN”

ile Hayber’in Fethinde Devlet hazinesinden hırsızlık yapan “Mücahid KİRKİRE” maalesef, Cehennem yolcusu oldular.

HARAMIN BİNASI OLMAZ KARUN;

Tevrat’ı ezbere bilen, Hz.MUSA (A.S.)’ın dizinin dibinde yetişmiş ilim elde etmişti. Zenginliğe kavuşunca da aklını kaybetmiş, kulluk bilincini yitirmiş, kibirlenerek eski dostlarını aşağılamaya kalkmış, serveti ile şımardıkça, şımarmıştı ve ayağı kayarak çivi gibi villalarıyla, işyerleriyle, binitleriyle yerin dibine geçirilmişti, Allah (C.C.) tarafından. (Kasas Suresi:76 - 83)

KÖPEKLEŞEN DİN BİLGİNİ

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

İsm-i Azam duasına sahip, yani her duası kabul gören, alim ve fazıl bir kişiliğe sahip olan Belam İbn Baura’ın eline tutuşturulan birkaç dünyalık mal varlığı, aklını başından almış, ne oldum delisi oluvermiş, şeytana ve işbirlikçilerine hizmet etikçe dili uzamış, köpekleşmişti. (Araf Suresi:176) Bu ayak kayması, bayağılaşma, saldırganlaşma, feci bir sona götürmüştü Belam İbn Baura’ı.

AKLI OLAN, İBRET ALSIN

Hz Ömer (ra) bir mevki ve makama gelince; havalara girip, ayağı kayanlardan olmadı. Devlet dairesinde şahsi işerini görürken kendi mumunu yakardı. Medine’ye 5 km. uzaktaki yoksul, dul şehid anasının varlığını öğrenince, sırtında un çuvalı taşıyarak bizzat teslim edip, ihmalinden dolayı da özür diledi. Aynı duyarlılığı Kudüs’ün fetih yolculuğunda, aile yaşantısında da göstermişdi.

KARTALLAR ZİRVEDE YAŞAR

Hayvanlarla dahi konuşabilen, anlaşan büyük bir servete gark olmuş, aynı zamanda devletin zirvesindeki yönetici, bütün imkanlara sahip, ama serveti gözünü kamaştırıp, kör etmemiş, yöneticilik aklına ve kalbine zarar verememiş, kişiliğini, kimliğini her daim muhafaza etmesini bilmiş örnek bir insan, Ahiret’te zenginlerin kıyaslama mihengi Hz. Süleyman (as).

ÖRNEK MODEL İNSAN

Müslümanların örnek modeli (Ahzab Suresi:21) Hz.Muhammed (sav)’in beynini iğdiş edebilmek, ayağını kaydırmak, davasını sulandırmak, O’nu sevenleri sürü haline dönüştürmek için; kendisine, Mekke’nin en güzel kadın ve kızlarını teklif etmişler, bağ-bahçe, deve-koyun, para-pul vb. serveti ayağına sermek istemişler, hatta daha ileri giderek “Nedve Parlamentosuna” gel başkanımız ol demişler. Ancak; insan ve sorumlu bir kul Hz. Muhammed (S.A.V.); “Sağ elime Güneş’i, sol elime Ay’ı verseniz kişiliğimden asla taviz veremem, davamdan da vazgeçemem.” Kutlu mesajı ümmetine sunmuştur.

NE MUTLU SINAVI KAZANANLARA

Bu yaşadığımız Dünya, Cenab’ı Allah’ın bizleri sınava tabi tuttuğu bir alandır. Ayağı kayanlar bu sınavı kaybedenlerin safında yer alırlar. Hepimiz bir veya birkaç dalda sınava tabi tutulabiliriz. Örneğin; servetle, fakirlikle, mevki ve makamla, fiziki güzellikle, çeşitli korkularla, açlıkla, hastalıkla, eşimizle, çocuklarımızla, hısım ve akrabamızla, emre itaatsizlikle ve daha niceleri ile.

İBRET ALMAK KOLAY ÖĞRETİMDİR

Kur’an’ı Kerim, Kalem Suresi:17.Ayet’i Celile’de, çalışanlarının hakkını verdiği gibi promosyon da veren baba ile iki cimri çocuğunun acıklı sonlarını tasvir etmiştir. Peygâmberimiz (S.A.V.): ALLAH (C.C.) Kıyamet gününde dört kişiyi dört sınıf insana karşı delil olarak, örnek göstererek öne çıkarır. Zenginlere karşı, Hz.SÜLEYMAN (A.S.)’ı… Hastalara karşı, Hz.EYYÜB (A.S.)’I… Kölelere karşı, Hz.YUSUF’ (A.S.)’I… Fakirlere karşı, Hz.İSA (A.S.)’ı…” buyurmaktadır, ürperen kalblerin ibret çıkarması için.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER