VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 30 November -1 00:00:00

0 Yorum

Kez Okundu.

Avrupa Konseyinin İnandırıcılığına Gölge Düştü

 

Avrupa Konseyinin İnandırıcılığına Gölge Düştü

H24/GÜNDEM

 “Avrupa Konseyi’nin İnandırıcılığına Gölge Düştü”

Avrupa Konseyi’nin Müslüman kadınlara saygıyı teşvik etmek amacıyla başlattığı bir kampanya kapsamında yayımladığı twitter paylaşımlarını silmesi tepki gördü.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı A. Handan Yazıcı, kurumun inandırıcılığına gölge düştüğüne işaret etti.

 IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı Avrupa Konseyi’nin 28 Ekim’de başlattığı ve başörtülü kadınlara yönelik nefret söylemi ile mücadeleyi hedefleyen kampanyası bilhassa Fransa’dan gelen sert tepkiler üzerine geri çekildi.

Kampanyada geri adım atılmasına Müslümanlar tepki gösterdi.

IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı A. Handan Yazıcı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında

Avrupa Konseyi’nin insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün korunmasına yönelik çalışmalar yapmak için kurulmuş uluslararası bir kurum olduğunu hatırlattı. Yazıcı şunları söyledi: “İnsan haklarının ilk sıralarında yer alan din ve ibadet özgürlüğü konseyin temel çalışma alanlarındandır. Bununla birlikte günlük hayatta başını dinî inançları nedeniyle örten Müslüman kadınların uğradığı ayrımcılık basında sürekli gündeme gelen, hakkında kampanyalar ve araştırmalar düzenlenen bir olgudur. Bu nedenle de Avrupa Konseyi’nin doğal olarak gündeminde olan meselelerdendir. Konseyin Müslüman kadınlara saygıyı teşvik etmek amacıyla başlattığı ayrımcılık karşıtı bir kampanya kapsamında yayımladığı başörtüsüyle ilgili twitter paylaşımlarını silmesi kurumun inandırıcılığına gölge düşürmüştür. Savunduğu değerlere ters düşmüştür. Fransa’dan gelen tepkiler üzerine geri adım atılmasını, Fransa’dan Avrupa Konseyi’ne müdahale eden siyasi iradeyi anlamakta zorlanıyoruz.”

Müslüman kadınlar için başörtüsünün dinî bir vecibe olduğuna vurguda bulunan Yazıcı “Nasıl ki başı zorla örtmek, örttürmek insan hayatına müdahaleyse, başı açmaya zorlamak da aynı derecede bir müdahaledir.” dedi. Topyekün başörtüsü karşıtlığının başını örtmek isteyen Müslüman kadınları yaftalamak anlamına geldiğine dikkat çeken Yazıcı şöyle devam etti:

“Din ve ibadet özgürlüğü anlayışının Müslümanları da kapsayıcı bir şekilde genişlemesi için Avrupa Konseyi’ne fazlaca görevler düşüyor. Bunun için de kuruluş felsefesini devam ettirmesi hayati önem taşıyor.”

NE OLMUŞTU?

Avrupa Konseyi’nin, başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılığa karşı sosyal medyada başlattığı kampanya, Konsey resmî olarak kabul etmese de Fransa’nın sert tepkisi üzerine geri çekilmişti. Kampanyada, “Başörtüsü özgürlüktür” temalı paylaşımlar da yer alıyordu. Twitter üzerinden paylaşılan ve başörtülü kadınların fotoğraflarının yer aldığı kampanyada “Güzellik çeşitliliktedir. Hicabın içindeki özgürlük” gibi sloganı kullanılmış ve fotoğrafların yanında “Herkes aynı şekilde görünseydi dünya ne kadar sıkıcı olurdu. Çeşitliliği kutla, başörtüsüne saygı duy” mesajına yer verilmişti. (

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER