VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 09 November 2021 17:06:02

0 Yorum

Kez Okundu.

Asiltürk’ün Ardından Erdoğan Karamollaoğlu ile Görüşecek

Karamollaoğlu, Erdoğan ile görüşecek Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yarın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Erdoğan geçtiğimiz aylarda, hayatını kaybeden Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü evinde ziyaret etmişti.

Bu ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, “Biz her görüşten, her siyasi partiden ve her anlayıştan insanlarla ülkemizin sorunlarını görüşmeye ve çözüm yolları aramaya bundan sonra da devam edeceğiz.” demişti.

AKP ile ittifaka ilişkin de açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, “'Başkanlık sistemini terk ediyoruz' demeden bir işe girilmez.” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN, ASİLTÜRK'Ü ZİYARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü 7 Ocak'ta evinde ziyaret etmişti. Ziyarete ilişkin değerlendirmede bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şunları söylemişti: “Biz her görüşten, her siyasi partiden ve her anlayıştan insanlarla ülkemizin sorunlarını görüşmeye ve çözüm yolları aramaya bundan sonra da devam edeceğiz. Çünkü biz bu ülkenin ve milletimizin derdini, sıkıntısını iyi biliyoruz.

Ülkemizin ve tüm insanlığın yaşadığı acıları ta kalbimizde hissediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının, Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Oğuzhan Asiltürk Bey’i ziyaretini de bu çerçevede değerlendiriyoruz.

Bir diyalog kurulmuş, bir adım atılmış, bir ziyarette bulunulmuş, bunu ne çok küçümsemeye ne de abartmaya gerek var.” Asiltürk'ün 1 Ekim'de hayatını kaybetmesi üzerine Karamollaoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı seçilmişti.

KARAMOLLAOĞLU İTTİFAKA İLİŞKİN DAHA ÖNCE NE DEMİŞTİ?

Karamollaoğlu 24 Ocak'ta katıldığı bir televizyon programında, Erdoğan'ın Asiltürk'ü ziyareti ile ilgili gelen bir soruya cevap vermişti. Söz konusu ziyareti olumlu gördüğünü kaydeden Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanının bütün liderleri ziyaret etmesi, bütün liderleri masa etrafında oturup konuşması daha makul neticelerin elde edilmesine vesile olur kanaatindeyim”

demişti. İttifak konusuna da değinen Karamollaoğlu şunları kaydetmişti: “Buradan ne çıkar? Onu şimdiden söylemek mümkün değil. Seçim süresi başladığı zaman, seçim sathi mailine girildiğinde konuşulması gereken bir konudur diye düşünüyorum.

İttifaklar bir koalisyon değil. Bundan dolayı erkenden bir konuyu gündeme getirip, uzun uzadıya, hele de spekülatif yorumlar yapmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Başkanlık sisteminde tek kişi seçiliyor, etkili olan da o. Meclis’in hemen hemen hiçbir hükmü yok gibi. Meclis’te çoğunluğunuz varsa, seçilen Cumhurbaşkanının aldığı kararları sorgulayabilecek çoğunlukta ise bir dereceye kadar etkisi olabilir. Neticede Cumhurbaşkanının dediği dedik. Bu sistemle biz Cumhur İttifakı’nda yer alamayız. Bu sistem sorun meydana getiren sistem.”

“HERKES BİRBİRİ İLE İTTİFAK YAPABİLİR”

Karamollaoğlu, ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın 25 Ocak'ta kendisini ziyareti sonrası yaptıkları ortak açıklamada ise şöyle konuşmuştu: “Seçim sathı mahalline girilmeden ittifaklar gündemde olmaz. Partilerin dirsek temasında bulunmaları tabidir.

Gerek muhalefet gerekse de iktidarın müspet adım atmaları ve ülke problemlerini mütalaa etmelerinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Herkes birbiri ile ittifak yapabilir. İttifakların kurulması bugünün gündeminde değil. İttifakla koalisyonu birbirinden ayırmakta fayda var. İttifaklar seçime münhasırdır. Yönetime ait bir içeriği yoktur. Bir numaralı meselemiz kutuplaşmanın engellenmesi ve başkanlık sisteminin değişmesidir.”

“'BAŞKANLIK SİSTEMİNİ TERK EDİYORUZ' DEMEDEN BİR İŞE GİRİLMEZ”

Karamollaoğlu 13 Şubat'ta katıldığı bir televizyon programında ise AKP ile ittifaka ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: “'Başkanlık sistemini terk ediyoruz' demeden bir işe girilmez. Benim burada üzerinde durduğum noktalar çok net. Zor da olsa biz kendi temel prensiplerimizden taviz vermeye yanaşmayız belli imkanlar tanınsa bile. İttifak meselesini detaylandırmak istediğimiz havayı doğurmaz.”

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER