VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 29 April 2021 15:10:09

0 Yorum

Kez Okundu.

Akşener :Bu Kadar Çarpıtmak Zavallılığın Karşılığıdır

Akşener’den Ömer Çelik’e: Bu kadar çarptırmak zavallılığın karşılığıdır

H24/SİYASET

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Joe Biden'a gerekli cevabı veremediği eleştirisine "kınama" açıklaması yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik'e sert yanıt verdi. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nu ziyaretinde Ömer Çelik'e yanıt veren Akşener, “Açık net konuşulmuş bir konuyu bu kadar çarptırmak zavallılığın karşılığıdır.

Biz ‘geri adım at Sayın Erdoğan’ demedik" ifadelerini kullandı. 

Kapanma kuyruğu! İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve beraberinde heyet, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na ziyarette bulundu.

Ziyarette Akşener'e Genel Sekreter Uğur Poyraz, Siyasi İşler Başkanı Cihat Paçacı, Milli Güvenlikten sorumlu Başkanı Nuri Okutan ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır eşlik etti. Karamollaoğlu'na ise Genel Sekreter Mesut Doğan, Siyasi İşler Başkanı Cafer Güneş ve Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman eşlik etti.

İki lider görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenleyerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AKŞENER:

“AŞI MESELESİ BİTMEYEN BİR SENFONİYE DÖNDÜ”

Bir gazetecinin, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘aşı konusunda anlaşma yaptık ama Çin Hükümeti'nden aşılar gelmedi' dedi. Aşı konusunda bir sıkıntı yaşandığı açık. Bazı firmaların, aşı firmalarıyla anlaşma yapıp Türkiye'ye getireceği ve Türkiye'de aşıların ücretli satılacağı belirtiliyor. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Karamollaoğlu, “Çok daha etkili adımlar adımlar atabilmeliydi kanaatindeyim.

Bu pandemi içinden iktidarı fazla zorlamak istemiyorum çünkü bütün dünyada bir sıkıntı var fakat bizde biraz daha ihmalkar davranıldığı kanaati var” derken Akşener şöyle yanıt verdi: *Bugün grup konuşmamda da belirttim. Aşı konusu, ‘Kıyma ne oldu? Kedi yedi. Kedi ne oldu? Dağa kaçtı. Dağ ne oldu? Yandı bitti kül oldu' gibi bir hikaye vardır onun gibi aşı meselesi bitmeyen bir senfoniye döndü. Son dediğiniz konu eğer doğruysa, o iddiaları biz de duyuyoruz doğruysa bu kabul edilebilir bir durum değil.

Türkiye elbette vatandaşlarını ücretsiz aşılatmak durumunda olan, bu imkanları olan bir devlettir. Böyle de olması gerekir dolayısıyla tersini düşünmek doğru değildir. Ama böyle bir yönteme başvurulacaksa bu çıldırmış olmak anlamına gelir.

RUHSAR PEKCAN YÜCE DİVAN'A GİTMELİ Mİ?

“Muhalefetten dün eski bakanın Yüce Divan'da yargılanması gerektiği yönünde açıklamalar geldi. Sayın Cumhurbaşkanı Kabine toplantısı sonrası ‘eski bakanlara linç girişimi var' diyerek sahip çıktı.

Siz nasıl değerlendiriyorsunuz eski bakanlar Yüce Divan'a gitmeli mi, yargılanmalı mı?” sorusunu liderler şöyle yanıtladı: Akşener: Bahse konu ilgili kişiyle ilgili Sayın Erdoğan damadına, eski bakanlarına, yakınlarına, müteahhitlerine gösterdiği saygıyı, sevgiyi, sahiplenmeyi milletimize de gösterse, doktorlarımıza, hemşirelerimize, sağlık çalışanlarımıza da, atanamayan öğretmenlerimize, EYT'lilerimize ve şu anda zorunlu kapanma doğru bir karar ama esnaf ne yapacak?

 Bütün birikmişler gitti. Haftalık ya da günlük çalışanlar ne yapacak? Dolayısıyla onlara biraz kafa yorsa, onlara biraz sahip çıksa ve bizlerin hem Saadet Partisi'nin hem bizlerin diğer siyasi partilerin önerdiklerini yerine getirse çok daha faydalı bir iş yapmış olur diye düşünüyorum. Karamollaoğlu: “Bir bakanla ilgili olarak bir takım iddialar varsa, onun bağımsız yargı önünde görüşülmesi icap eder. Aklanacaksa da orada aklanır, yok bir cezai durum varsa cezai durum da orada verilir. Mahkemeden kaçmak ister istemez biraz soruları, tereddütleri arttırır bunu dikkate almaları icap eder kanaatindeyim.”

ALKOL YASAĞI

Tam kapanma uygulamasında alkollü içki satışının yasaklanmasını liderler şöyle yorumladı: Akşener: Bu tartışmalar ‘cambaza bak' tartışmasıdır. Çok usturuplu bir şekilde alkol satışının engellenmiş olması, Ramazan Ayı'nda bunu ‘vay niye yasakladınız?' denilmesi başka bir mesele. Denilmemesi esnaf açısından başka bir mesele ama kapanmayla birlikte esnafa, stopajları sıfırlayacaklar mı, vergileri uzatacaklar mı, elektrik paralarını geriye itecekler mi, çalışan başına 10 bin lira bir yıl geri ödemesiz, faizsiz kredi verecekler mi, ihtiyaç sahibi ailelere adam başı 500'er lira verilecek mi?

Bu taleplerin konuşulması gereken tam kapanmada alkol satışının yasaklanıp yasaklanmamasının konuşulması tam bir ‘cambaza bak' meselesidir. Dolayısıyla biz asıl mevzuları kapatmak üzerine ortaya konan bu tür tuzaklara düşmememiz lazım. Çünkü zaten esnafın alkol satanı da satmayanı da iflasın eşiğinde. Alkol satmayana ne yapılacak? Onunla ilgili bir bilgi var mı? Yok.

Karamollaoğlu: Meral Hanımın söyledikleri isabetli. Burada dikkatleri başka tarafa çekmek gibi bir gayret var. Bu tarzdaki davranışlarla dikkatler vatandaş nezdinde başka tarafa çekilip orada başka bir hava doğurulmaya çalışılıyor. Ama aslında esas olan esnafın sıkıntısıdır.

Esnaf bir toplumda üreticiyle tüketici arasındaki en önemli rolü oynayan kesimdir. Hizmet, üretim sektörlerinin derdiyle bugüne kadar doğru düzgün hiç ilgilenilmedi. Başka yerlerde bir takım kararlar alınırken, önce o kararın doğuracağı zararları bertaraf etmek için bir takım kararlar alınır arkasından da kararlar deklare edilir.

Burada esnafın içinde yaşadığı problemleri nasıl çözeceği konusunda hiçbir teklif, temenni ortada yok. Bu Türkiye'nin en ciddi problemlerinden bir tanesi. Sadece esnaf esnaf olmaktan ibaret değil onun da çalıştırdıkları var. Bundan dolayı bu noktayı çok hızlı bir şekilde telafi etmeleri gerekir. Özellikle de bu kadar uzun bir süre buralar kapalı kalacaksa. Ben bir takım tedbirleri açıklarlar diye düşünüyorum geç kalınmış olacak ama geç kalmak hiç yapmamaktan çok daha iyidir.

EMEKLİ İKRAMİYESİNE 100 LİRA ZAM

 Akşener: Temel Beyle az evvel FERAHYOL Hükümeti'nin bazı çalışmalarını konuştuk, geçmişi konuştuk. Rahmetli Erbakan hocamın gelir gelmez işçiye yüzde 50 zam yaptığını sonra yüzde 25 ve yüzde 20 ile beraber yüzde 100'ün üzerinde bir zam yaptığını hatırlattı.

Ben İçişleri Bakanı'ydım o iktidar yıkılıncaya kadar biz de polislerimize yüzde 18, bütün devlet memurlarının dışında sadece onlara ait yüzde 18 bir zam yapmıştık yine rahmetli Başbakan'ın direktifleriyle. Emeklilere de çok büyük bir zam yapılmıştı. Bugün nereden nereye…

Bugün 100 lira emekli ikramiyesine zam var alkışlar içinde anlatılıyor. Hani ekonominin uçtuğu kaçtığı dönemde. Karamollaoğlu: Aslında çalışanın, memurun, emeklinin, işsizin ki bunların arasına şu anda esnafı da dahil etmek mümkün, cebine konulan para emin olun ekonomiyi çok ciddi manada etkiler, ekonomiye hayat verir. Oraya vermediğiniz zaman onunla birlikte diğer bütün kesimler zarar görür. Yani bu verilen para ekonomiye en süratle dönen paradır ve ekonomiyi ayakta tutan can suyu gibidir. Ama ben bugünkü mantığı anlamıyorum. Verilirse bu geri gelmez, hazine bunu kaldıramaz çökeriz zannediyorlar tam tersi. Ayağı kalkacaklarsa buna ihtiyaç var.

“HDP MESELESİ GERÇETEN CIVIK BİR HALE GELDİ”

Bir gazetecinin Akşener'e, “Bugün grup konuşmanızda, Biden'ın, Amerika'nın 1915 olaylarına yönelik açıklamasına siz de hükümet üzerinden bir yüklenme yaptınız. Ancak, ‘HDP'ye neden bir eleştiri yöneltmiyorsunuz' eleştiriler var size yönelik siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Akşener şu yanıtı verdi:

 Bu çok cıvıdı biliyor musunuz? Bu HDP meselesi gerçekten cıvık cıvık cıvık bir hale geldi. HDP'nin sözlerine, söylediklerine bu ülkenin içinde buna Kürtler de dahil olmak üzerine bir vatandaş ‘aferin ne kadar iyi yaptınız' derse ben adımı değiştiririm.

Böyle bir şey yok. Yani pek çok STK, HDP bu konuda Türkiye'nin dışında yer aldılar. Türkiye'nin dışında yer almak demek, bu milletin geleceği üzerinde söz sahibi olmaktan vazgeçmek demektir. Evet lanet olsun bunu diyenlere. Hoşunuza gitti mi? Tamam.

AKŞENER’DEN ÖMER ÇELİK’E YANIT

“Bir gazetecinin Akşener'e, “Grup konuşmanızdan sonra Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten de bir açıklama geldi.

‘Kınıyoruz Sayın Akşener'in açıklamalarını' şeklinde bir açıklama yaptı şu anda. Bir de ‘Dış politikamızın bizi bu noktaya getirdiğini öne süren muhalefet aslında milli çıkarlarımızdan vazgeçmeyi geri adım atmayı teklif etmekte, dış politikada bağımlılığı bir politika olarak benimsiyor gibi görünüyor' şeklinde bir açıklaması var. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?” sorusuna Akşener şöyle yanıt verdi: 

Anlama özürlü ki ben Sayın Ömer Çelik'i cin gibi bir adam olarak tanırım eski de tanırım cin gibidir. Dolayısıyla kader utansın dolayısıyla şartlar böyle getiriyor ne yapsın? Dolayısıyla açık net konuşulmuş bir konuyu bu kadar çarptırmak zavallılığın karşılığıdır. Biz ‘geri adım at Sayın Erdoğan' demedik. Ben bugün çok net bir şey söyledim.

Sayın Erdoğan'ın ve arkadaşlarının dış dünyaya karşı güçlü olabilmesinin yolu, muhalefeti de davet ettikleri bir memleket masasının kurulması bir kere daha söyledim. Bunun neresinde kınanacak bir şey varmış? Ama geçen defa Kurban Bayramı'nda da yine böyle bir problem zincirinin üzerine bunu teklif ettiğimde yine sayın Ömer Çelik en tumturaklı sözlerle kınamıştı. Küçük ortak da aynı şekilde, minnoş ortak hepten kınamıştı. Dolayısıyla yine kınamışlar rutin algoritma devrede. Benim için problem yok.

NELER YAŞANMIŞTI?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “soykırım” ifadesini kullanan ABD Başkanı Joe Biden’a verdiği cevabı eleştirerek,

“Vatandaşlarımızın gözü kulağı sayın Erdoğan'a çevrildi. Bir baktık ki kafası bozulana posta koymakla övünen dünya lideri gitmiş yerine pek bir terbiyeli, şeker, pek bir minnoş Mr. Erdogan gelmiş” ifadelerini kullanmıştı. Ardından, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Akşener’in sözlerini kınadıklarını ifade ederek, “Keşke muhalefet adına konuşanlar bu husumet cephesinin parçası olmasaydı. Dolayısıyla dış politikamızın bizi bu noktaya getirdiğini öne süren muhalefet, aslında milli çıkarlarımızdan vazgeçmeyi, geri adım atmayı teklif etmekte, dış politikada bağımlılığı bir politika olarak benimsiyor gözükmektedir” demişti.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER