VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 23 March 2022 21:05:29

0 Yorum

Kez Okundu.

Ahlak’a Dair

AHLAK'a dair.

H24/ Adil AVAZ

Ahlak'ın bireysel ve toplumsal yanları vardır. Yürütmede kanunsuzdur lakin işleyişinde geleneksel kurallar vardır.

Ahlaksızlığın menbaı, seküler "anayasa"lar ve bu yasaların ürettiğiği kanunlar olmasına karşın; ahlak kurallarınınki, din öğretili toplumlarda geleneksel direniştir.

Yaşadığımz zamanda, tüm dünyada ahlaki kurallara karşı, egemenler tarafından sinsi ama bir o kadar da planlı bir saldırı söz konusudur. Türkiyede yaşadığımız için ülkemizden örnek vereyim.

Mesela bir kadın veya bir erkek zina etmişse bu durum ahlaksızlık olarak değerlendirilir ve toplum arasında değişik tepkilerle karşılanır.

Ama bu gün ülkenin tv kanallarında her gün bu konullar, algısal yöntemlerle işleniyor. 6-7 sefer başkalarına kaçan evli kadınlara, kocaları: "evine dönsün kabulümdür" diye sesleniyor.

Bu ahlaksızlık, böylesi programlar, mevcut yasalar, değişik argümanlarla vs normalmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu fahşiyat, sömürüde de böyledir, kumarda, adalette, faizde vs de böyledir.

Ahlaksız bir toplumdan ancak zalim dediğmiz uluslararası egemenler nemalanır. Zaten, toplumlara ahlaksızlığı pompalayanlar da onlardır. Hal böyle iken, ahlak kurallarının yasallaşmasını dile getirmek, mevcut sistemle çatışmayı gerektirir.

Bizim toplumumuzda bu çatışma sistemin kendi kurumlarına ihale edilmiştir. Bu kurumlar kimi zaman STK, kimi zaman resmi kurumlar, kimi zaman partiler, kimi zaman tarikatlar, mubarek kandiller, kimi zaman lgbt günleri, kimi zaman sevgililer günü, anneler günü vs...

Hepsinin de ortak yanı söz konusu çatışmanın dozajını belirleyerek, mevcut sitemin bekçiliğini yapmaktır. "Stockholm sendromu" yani. Kısacası insanlığa lazım olan, ahlak kuralları sözleşmesidir.

Sitemin iktidarları, ahlaksızlığa sponsorluk yapmasa, insanlık ve doğa dengesinin sağlanabilmesi o kadar da zor değildir.

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER