VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 26 December 2019 09:14:41

0 Yorum

Kez Okundu.

ABD’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIM KARARI KARŞISINDA MİLLİ BİR DURUŞ SERGİLEMEK GEREK

ABD ile NATO eksenli olarak güvenlik alanında devam eden ilişkilerde geçmişte yaşanan kırılgan politikalar sonucu ortaya çıkan sorunlar, son dönemde Türk dış politikasında yaşanan paradigma değişikliği ile iyice farklı bir düzlemde ge

ABD’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIM KARARI KARŞISINDA MİLLİ BİR DURUŞ SERGİLEMEK GEREK

ABD ile NATO eksenli olarak güvenlik alanında devam eden ilişkilerde geçmişte yaşanan kırılgan politikalar sonucu ortaya çıkan sorunlar, son dönemde Türk dış politikasında yaşanan paradigma değişikliği ile iyice farklı bir düzlemde gelişme göstermesine neden olmuştur.
Özellikle ABD ile Doğu Akdeniz, İsrail, Suriye, Rusya ile olan bölgesel politikalarda yaşanan farklılaşmalar iki ülke arasındaki ilişkileri iyice kopma noktasına getirmiştir.

Özellikle Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, Türkiye’ye yönelik tehdit algılamalarını iyice artırmıştır. Türkiye’nin ABD şemsiyeli güvenlik anlayışlı politikaları ne yazık ki iyice yalıtılmışlık örneğiyle karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye-ABD ilişkileri ,“stratejik ortaklık” ve Obama yönetimi sırasında ortaya çıkan “model ortaklık” formüllerine rağmen Türkiye’ye karşı yürütülmekte olunan izolasyon politikalarının farklı amaçlara matuf olduğu su götürmez bir gerçektir.

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nda, Türkiye’ye yönelik yaptırım maddelerinde S-400 alım işlemi nedeniyle F-35 uçaklarının teslim edilmemesi ve Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) kapsamında yaptırım öngörülmemesi, Türk Akımı’na yönelik yaptırım ve GKRK’ne yönelik ambargoların şartlı olarak kaldırılması karşısında Sayın Cumhurbaşkanı’nın daha önceden sözünü ettiği İncirlik ve Kürecik ’in kapatılması yönünde süratle kararlı bir politika ortaya koyması artık kaçınılmaz olsa gerek.

Bundan böyle, ABD’ye tek taraflı bağımlı politikalarda gelinen noktayı göz önüne alarak, Türkiye’nin çıkarlarını önceleyen bir düzlemde yeni politikalar ortaya koymak artık daha büyük önem arz etmektedir.
Yeniden Refah Partisi olarak, iktidardan süratle somut adımların atılmasını beklediğimizi ifade eder, ABD’ye “mukabele-i bil misil” ile karşılık verilmesi gerektiğini ifade etmek isteriz.
Doğan BEKİN

Yeniden Refah Partisi
Genel Başkan Yardımcısı

 

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Fotoğraf açıklaması yok.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER