VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 31 July 2021 23:38:25

0 Yorum

Kez Okundu.

8 Yıl Sonra Al Jazeera Yayına Başladı

 

Katar'dan Mısır'a bir adım daha: Al Jazeera 8 yıl sonra Kahire'ye bağlandı

Katar’dan Mısır’a bir adım daha: Al Jazeera 8 yıl sonra Kahire’ye bağlandı

 

Katar'ın Al Jazeera Televizyonu, 8 yıl sonra Mısır'dan canlı yayın yaptı. Kanalın spikerlerinden Muhammed Krişan "Al Jazeera Şirin Ebu Akla ile yeniden Kahire'den yayına başlıyor" paylaşımı yaptı. Türkiye de birkaç ay önce darbeci Sisi yönetimi ile resmi temaslara başlamıştı.

Mısır güvenlik güçlerinin 14 Ağustos 2013'te Rabia ve Nahda meydanlarındaki gösterileri dağıtmasının ardından ülkedeki tüm ofislerini kapatan Al Jazeera, yeniden Mısır'dan yayın yapmaya başladı.

KAHİRE'YE BAĞLANDILAR

Akşam haberleri kuşağında spiker Abdulkadir Ayad, Etiyopya'nın inşa ettiği Hedasi Barajı ile ilgili bilgi almak için Mısır'ın başkenti Kahire'ye bağlandı.

Al Jazeera'nın eski Filistin muhabiri Şirin Ebu Akla yayına bağlanarak, Hedasi Barajı krizinin ışığında Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra'nın Mısır'a yapacağı ziyaretle ilgili bilgi verdi.

Mısır'dan yapılan canlı yayın, Al Jazeera'nın spikerleri ve çalışanları tarafından memnuniyetle karşılandı.

OFİS İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YOK

Kanalın spikerlerinden Muhammed Krişan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Al Jazeera Şirin Ebu Akla ile yeniden Kahire'den yayına başlıyor" ifadesini kullandı.

Kanaldan, bu yayınla ve Mısır'da yeniden ofis açılıp açılmayacağıyla ilgili açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

Al Jazeera, 14 Ağustos 2013'te Rabia ve Nahda meydanlarının boşaltılmasının ardından Mısır'daki ofislerini idari olarak kapatmış, 1 ay sonra da Mısır yargısı Al Jazeera Mubasher Mısır'ın kapatılmasına karar vermişti.

 

Mısır ile Katar arasındaki ilişkiler, 2017 yılında yaşanan Körfez krizinin ardından 5 Ocak 2021'de Suudi Arabistan'ın El-Ula kentinde gerçekleştirilen 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'yle düzelmeye başlamıştı.

Krizin sona ermesinin ardından iki ülke arasında olumlu adımlar atılmıştı. Bu kapsamda iki ülke karşılıklı olarak büyükelçi atamıştı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER