VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 06 March 2023 23:43:30

0 Yorum

Kez Okundu.

5. Kürt Böreği Festivali Yapıldı

İstanbul’da 5. Kürt Böreği Festivali düzendi

H24/ Gastronomi

Kiğı-Karakoçan-Adaklı-Yayladere-Yedisu İlçeleri Sosyal Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği'nin (KAYY-DER) tarafından, Kürt kültürünün tanıtımı amacıyla İstanbul Çekmeköy Taşdelen Mesire Alanı'nda 5. Kürt Böreği Festivali düzenlendi

Festivalde yaklaşık 200 tepsi börek konuklara ikram edildi.

Yazarlar, müzisyenler ve tiyatro grubunun katıldığı festivalde halaylar çekiliyor, tiyatro oyunları sergilendi

Ayrıca kurulan stantlarda Kürtçe kitaplar sergileniyor

KAYY-DER Eş Genel Başkanı Ahmet Tüzün, “Kürt böreği üzerindeki asimilasyonu kırmak için 7 yıl önce ilk Kürt Böreği Festivalini düzenledik. Festivalin hiçbir ticari amacı yoktur.

Tamamen Kürt kültürünü canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak için düzenlenen bir etkinliktir. Değerlerimize sahip çıkmak için ve değerlerimizin unutulmaması için bu festivali düzenliyoruz” dedi.

KAYY-DER EŞ BAŞKANI: KÜRT BÖREĞİ 1880'DEN BERİ VAR

Tüzün, Kürt böreğinin ortaya çıkış hikayesiyle ilgili şunları anlattı: “Kürt böreği Bingöl Kiğılı Rengo Mehmet, 1880’de İstanbul’a gelerek bunu düşünüp önce iş arkadaşlarına sonra beğenen esnaflara dağıttığında bu işin yaygınlaştığını ve ilgi çektiğini görür ve bunun üzerine dükkanlar açar. Kiğı’nın köylerinden gençleri çağırır o gençler de mesleği öğrenir.

Rengo Mehmet’in emeğiyle Kürt böreği günümüze kadar gelmiştir. Şu anda İstanbul’un farklı bölgelerinde bu işi yapan 4 bine yakın Kürt esnaf var ve biz bu etkinliği Kürt esnafların da desteğiyle gerçekleştiriyoruz. 200 tepsi Kürt böreğini çay ile ikram ederek insanlara dağıtıyoruz. 1980 darbesinden sonra Kürt kelimesinin yasaklanmasıyla insanlar ‘Küt böreği’ demeye başladı.

Kürtlerin ‘dağ Türkü’ ya da karda yürürken ses çıkardıkları için ‘kart kurt’ olduğunu iddia eden zihniyet, Kürt böreği de kesilirken ‘küt küt’ ses çıkıyor diye ‘küt’ demeye başladılar. İsmi aslında Kürt böreğidir. Kürt Böreği yapıldıktan sonra bunu yapan Kürtler olduğu için, ‘Nerden aldın?’

‘Kürt’ten aldım’ ‘Kimin böreği?’ ‘Kürt’ün böreği’ anlamında Kürt böreği olarak kalmıştır. Bunu hakaretamiz kelimelerle kullananlar da var.

‘Hamal böreği’ diyen var. Ama bu bizim ve biz buna sahip çıkıyoruz.” Pandemiden dolayı festivale iki yıl ara verdiklerini belirten Tüzün, bu festivalin önümüzdeki yıllarda devam edeceğini ve her yıl düzenleneceğini belirtti.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER