VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 21 December 2021 13:24:24

0 Yorum

Kez Okundu.

2. El’de Düşüşü Görecekmiyiz

Kurdaki düşüş otomotive yansıyacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dövize endeksli TL mevduatı açıklamaları sonrası kurda sert düşüş yaşanmış dolar/TL 18 seviyesinden 12'ye gerilemişti.

Yaşanan tarihi düşüş sonrası gözler son haftalarda rekor zamlar yaşanan otomobil sektörüne çevrildi. Uzmanlar, kurdaki inişin istikrarlı olacağı kanaati oluşursa fiyat revizyonu ve kampanyalar olabileceğini söylerken, bazı markaların bugün yapmayı planladığı zamları ise geri çektiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan Beştepe'de gerçekleştirilen Bakanlar Toplantısı'nın ardından ekonomide Türk Lirası'nı (TL) özendirici yeni düzenlemeleri açıkladı. Erdoğan, tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal alternatif sunacaklarını belirterek, "Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarının öncesinde 18,3674 ile zirvesinden işlem gören dolar/TL, konuşma sonrası hızla düşüşe geçerek 12,50'ye kadar geriledi.

Eylül ayından bu yana döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş akaryakıttan otomotive birçok sektöre yansırken, kurdaki sert düşüşlerin otomobil fiyatlarına ne zaman ve ne kadarlık bir yansıması olacağı merak ediliyor.

DÜNYA’ya konuşan sektör temsilcileri, kurdaki gerilemenin kalıcı olması durumunda otomobil fiyatlarında düşüş olabileceğini öngörürken, her markanın farklı bir politika izleyeceğini ortaya koydu.

“KUR FARKI SINIRLI YANSITILMIŞTI” DÜNYA’ya konuşan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, kurdaki düşüşün otomobil fiyatlarına olası etkilerini şöyle değerlendirdi: “Her marka kendi ticari politikası çerçevesinde zam uyguladı.

Farklı orta vadeli döviz kuru beklentisi çerçevesinde zam yaptı veya yapmadı. Döviz kurlarının hızlı yükseldiği son haftalarda araçların fiyatlarına aynı oranlarda zamlar yapılmadı.

Bu perspektiften bakıldığında önümüzdeki zaman diliminde her marka ve her modelin farklı şekilde fiyatlaması gerçekleşecek. Fiyat değişikliğine gidecek her marka, farklı yöntemler ile bunu yapacak. Fiyat değişimi modele göre de farklılık gösterecek.”

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER