VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 29 September 2021 19:34:12

0 Yorum

Kez Okundu.

10 Bin Ton Çamur Temizlendi

Van Gölü için hayati önem taşıyor!

H24/ şehirler Vangölü

10 bin ton dip çamuru çıkarıldı Van Gölü'ndeki kirliliğin ortadan kaldırılması için çalışmalara başlandı.

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile günlük 200 bin metreküp suyun arıtılabileceği gölden şu ana kadar 10 bin metreküp dip çamuru çıkarıldı. Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nde günlük yaklaşık 105 bin metreküp suyun sadece yüzde 20'si arıtılıyordu, diğeri doğrudan göle veriliyordu.

Bu nedenle sahil başta olmak üzere gölde ciddi kirlenme meydana geliyordu. 'İleri Biyolojik Arıtma Tesisi' ile günlük 200 bin metreküp su arıtılabilecek.

Van Büyükşehir Belediyesi de gölün kirlilikten kurtulması için harekete geçerek çalışmalara başladı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, şu ana kadar gölde 10 bin metreküp dip çamurunun çıkarıldığını söyledi.

 

İSKELE SAHİLİNDE 20 KAMYON 3 EKSKAVATÖRLE ÇALIŞILIYO Büyükşehir Belediyesi göldeki mevcut kirliliğin giderilmesi için de harekete geçti. Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı' kapsamında proje hazırlayan belediye, daha önce atık suların arıtılmadan göle akıtılması nedeniyle zeminde oluşan balçığın temizlenmesi için çalışmalara başladı.

İskele sahilinde 20 kamyon ve 3 ekskavatör ile yürütülen çalışmalarla gölün dibindeki çamurlar temizleniyor.

'İNSANLARIMIZ SAHİLİ YETERİNCE KULLANAMIYOR'

Dip temizliğinin yapıldığı İskele Sahili'nde incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Van Gölü'nün geri çekilmesinin çalışmalar için avantaj sağladığını söyledi.

Göldeki çalışmalarda şu ana kadar yaklaşık 10 bin metreküp çamur temizlendiğini ve bu çamurun kamyonlarla şehir dışına taşındığını belirten Çelikel, "5 Haziran 2021 tarihi itibariyle İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizi, Cumhurbaşkanımızın telekonferansla katılımıyla devreye aldık.

Yıllardan beri pis suların Van Gölü'nü doldurduğu, kirlettiği ve burada birçok hemşehrimizin çocukluğunda suya girdiği alanlarda oluşan yığınlar ve kötü kokudan kaynaklı insanlarımız sahili yeterince kullanamıyor. yeni-proje

'10 BİN METREKÜP DİP ÇAMURU ÇIKARDIK'

Tesisin devreye girmesiyle beraber artık gölümüzü muhafaza ediyoruz. Dolayısıyla 13 kilometrelik sahil bandımızda çalışmalara hızlı bir şekilde başladık. Bu çalışmalara başlamadan önce değişik illerdeki uygulamaları takip ettik. Gerek Haliç'i, gerek Kocaeli'deki çalışmalara baktık. Birçok ilimize de arkadaşlarımızı gönderdik, incelemeler yaptılar.

En sonunda şu anda başladığımız yöntem olan denizin içerisine doğru makinelerle girip, çamuru alıp tekrardan çıkabilecek şekilde bir planlamayla dip çamuru temizliğimize başladık. Takribi 10 bin metreküp kadar dip çamurunu şu an itibariyle çıkartmış durumdayız. 2

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER